HES kodu nasıl alınır? SMS ve e-devlet ile HES kodu alma nasıl yapılır?

HES kodu nasıl alınır? SMS ve e-devlet ile HES kodu alma nasıl yapılır?

HES kodu nasıl alınır? SMS ve e-devlet ile HES kodu alma nasıl yapılır?

HES kodu alma uçaklarda, şehirler arası otobüs yolculuklarında, kamu binalarında ve daha birçok alanda zorunlu hale gelmeye devam ediyor. Son olarak bazı şehirlerde toplu ulaşımda da HES kodu zorunlu hale geldi. Peki, e-devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hayat Eve Sığar uygulamasının kısa hali HES kodu koronavirüsle mücadele sürecinde virüslü kişinin temas çevresine daha kolay ulaşılması imkanını sağlıyor. Geçtiğimiz  dönemlerde ilk etapta şehirler arası yolcularda kullanılmaya başlanan HES kodu önce otobüslerde ardından uçaklarda zorunlu olmuştu.

Daha sonra kamu binalarında ve sınavlarda da zorunlu hale getirilen HES kodu şimdi de bazı şehirlerde şehir içi toplu ulaşım araçlarında zorunlu oldu. Peki, bu kod nasıl alınıyor?

HES KODU NASIL ALINIR?

Adaylar, ayrıca HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler.

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek buradan gerekli işlemleri takip edebilir ve kodunuzu alabilirsiniz.

2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

e-Devlet ile,

e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 E DEVLET HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...