Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nedir? İşte detaylar…

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nedir? İşte detaylar…

Hıdırellez baharın gelmesiyle birlikte yurdumuzda ve Türk dünyasının genelinde heyecanla bekleniyor. Hıdırellez ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmayanlar “Hıdırellez nedir?” sorusunun cevabını araştırırken Hıdırellez’i bekleyenler ise “Hıdırellez ne zaman?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte tüm merak edilenler…

Hıdırellez için geri sayım başladı. Türk dünyasında bahar sevincinin önemli yansımalarının başında gelen Hıdırellez baharın gelişiyle gündemin önemli sıralarına yerleşti. Konuyla ilgili “Hıdırellez nedir?” ve “Hıdırellez ne zaman?” sorularına cevap aranıyor. Hıdırellez ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. İşte Hıdrellez tarihi ve gelenekleri…


HIDIRELLEZ NEDİR?


Kelime olarak Hıdırellez, Hz. Hızr ve Hz. İlyas’ın isimlerinin birleşmiş halidir. Hızr ismi Arapça’da Hıdır olarak teleffuz edilmektedir. Hıdırellez isminin zamanla, Hızırilyas, Hıdırilyas ve Hıdırellez halini aldığı tahmin edilmektedir.


Türk dünyasında Hıdrellez, Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın buluşma günü olarak kabul edilir. İnanca göre Hz. Hızır, karada zorda darda kalanların, Hz. İlyas ise denizlerde zorda ve darda kalanların yardımına koşmaktadır. Yine inanışa göre, Hz. Hızır ve Hz. İlyas yılda bir kere de buluşmaktadır. Bu buluşma gününde yani Hıdırellez’de dilek dileyenlerin dileklerinin kabul olacağına inanılır.


HIDIRELLEZ NE ZAMAN?


Hıdırellez, yani inanışa göre Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın buluştuklarına inanılan gün, her yıl 5 Mayıs akşamı 6 Mayıs ikindi vaktine kadar devam eder. Bu yıl Hıdırellez Cumartesi günü başlayıp Pazar günü ikindi vakti sona ermektedir.


HIDIRELLEZ’DE DİLEK NASIL DİLENİR?


5 Mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı bir kişi olmak hayal edilir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır. Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.


HIDIRELLEZ'DE NEDEN ATEŞTEN ATLANIR?


Hıdırellez gecesi en çok yapılan etkinliklerden biri ateşten atlamadır. Bunun sebebi de ateşten atlanıldığında hastalıklardan korunulacağına inanılmasıdır. Hıdırellez'in en yaygın ritüelü budur ve ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılır.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS