Son Dakika

Hindistan mutasyonuna koronavirüs(Covid-19) aşıları etkili mi? Hindistan mutasyonu(mutantı, varyantı) ne demek?

A A

29.04.2021 - 11:10 Son Güncelleme:

Türkiye’de ilk kez görülmeye başlayan Hindistan mutasyonu ile ilgili detaylar merak edilmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yeni tespit edilen Hindistan mutasyonunun ülkemizde ilk kez görüldüğü ancak bu mutasyonun bulaşıcılığına karşı önlemlerin alındığını açıkladı. Asıl merak edilen ise Hindistan varyantına karşı koronavirüs aşılarının etkili olup olmadığı. İşte mutasyona uğrayan koronavirüs ile ilgili Prof. Dr. Uğur Şahin’in önemli açıklaması..

Hindistan mutasyonuna koronavirüs(Covid-19) aşıları etkili mi? Hindistan mutasyonu(mutantı, varyantı) ne demek?

Salgın döneminin başından bu yana koronavirüs birçok mutasyona uğraşmış haliyle ortaya çıktı. Koronavirüsün yeni varyanta uğrayan hali ise Hindistan mutasyonu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hindistan varyantı olan yeni bir mutasyonun daha tespit edildiğini açıkladı. İstanbul'da 5 kişide Hindistan varyantı gözlendi. Peki, Hindistan mutasyonuna karşı koronavirüs(Covid-19) aşıları etkili mi? Hindistan mutasyonu (mutantı, varyantı) ne demek?

HİNDİSTAN MUTASYONUNA KORONAVİRÜS AŞILARI ETKİLİ Mİ?

Coronavirüs aşısını Pfizer ile geliştiren BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, Hindistan'da tespit edilen mutasyon ile ilgili konuştu. Şahin, "Aşımız akıllı bir şekilde geliştirildi" diyerek umut verdi.  Şahin, “Geliştirdiğimiz aşının Hindistan mutasyonuna karşı etkili olacağına eminim. Halen testler sürüyor ve şu ana kadar aşının çalıştığını görüyoruz” dedi. Uğur Şahin, Hindistan mutasyonunda görülen bazı unsurların daha önceki testlerde işe yaradığını söyleyen Şahin, “Aşı çok akıllı bir şekilde geliştirildi ve endişelenecek bir şey yok” dedi.

HİNDİSTAN MUTASYONU NE DEMEK?

Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nden Türk Bilim İnsanı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, Hindistan varyantı ile ilgili şunları söyledi;

Hindistan'daki varyant iki mutasyon içeriyor. Mutasyonlardan bir tanesi Kaliforniya varyantındaki mutasyonla aynı. Bu nedenle, bunun da (hücre içinde) daha hızlı bölünebildiği ve insan hücresine daha sıkı bağlanabildiği düşünülüyor. Spike proteindeki bahsettiğim mutasyondan dolayı, ilk çıkan virüs formuna göre hücreye daha sıkı bağlandığı için, daha çok virüs insan hücresine girebiliyor, hücreye giren virüs daha hızlı bölünebiliyor. Dolayısıyla enfeksiyon riskini de artırıyor. Hindistan'da bulunan iki mutasyonlu 'double mutant' dediğimiz bu varyantın, Hindistan'ın özellikle çok fazla Korona vakası bulunan bölgelerinde yüzde 20 oranında bulunduğu tespit edildi. Buradaki vaka artışlarının nedenlerinden birisi olarak düşünülüyor."

Hindistan varyantı ise, T hücresi adı verilen bağışıklığın hafıza hücrelerinden kaçabilmesi nedeniyle endişeyle izleniyor. Günlük vaka sayılarının 200 binlere ulaştığı Hindistan'da, özellikle ülkenin batısındaki Maharaştra eyaletinde tespit edilen ve koronavirüsün iki olağandışı mutasyonu "E484Qö ile "L425Röyi taşıdığı ifade edilen Hindistan varyantının, daha fazla ölüme ve vaka sayılarında daha hızlı artışa neden olup olmadığının belirlenmesi için çalışmalar sürdürülüyor.