hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hrant Dink cinayetini soruşturan müfettiş hakkında iddianame hazırlandı

  Hrant Dink cinayetini soruşturan müfettiş hakkında iddianame hazırlandı
  expand
  KAYNAK Özden Atik / İstanbul-DHA

  Hrant Dink cinayetindeki kamu görevlilerinin sorumluluğunu tespit etmekle görevlendirilen mülkiye başmüfettişi hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Müfettiş Mehmet Ali Özkılınç, cinayette sorumluluğu bulunan kamu görevlilerini koruma kastıyla hareket etmekle suçlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin tespiti için ön inceleme ve araştırma raporları düzenlemekle görevlendirilen dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç hakkında, cinayete katkıda bulunduğu iddia edilen kamu görevlilerinin tespitinin engellenmesi kastıyla hareket ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

  Hrant Dink davasında 2 tahliye

  "Üyesi olmamakla birlikte, amaçları doğrultusunda hareket ettiği.."

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Özkılınç'ın "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etmek" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezalandırılması istendi. Özkılınç'ın düzenlenen raporların tümünde "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü"nün amaçları doğrultusunda hareket ederek, örgüt yöneticisi ve üyelerini koruduğu öne sürülüyor.

  Hrant Dink davasında kamu görevlileri hakim karşısında

  Aile "Şikayetiçi", başmüfettiş "şüpheli"

  İddianamede, "şikayetçi" olarak Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, kardeşi Hasrof Dink, oğlu Arat Dink ile kızları Delal ve Sera Dink, "şüpheli" olarak dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç yer alıyor. Yeni iddianamenin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Hrant Dink suikastine ilişkin "Kamu görevlilerin ihmali" ana davasıyla birleştirilmesi de talep ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow