Hrant Dink duruşması ertelendi

Hrant Dink duruşması ertelendi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın Yargıtay'ın bozma kararından sonraki 6. duruşması yapıldı. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu.

Bir işyerinin güvenlik kamerası görüntüsünde cinayet günü Ogün Samast'ı takip ettiği belirtilen kişinin tutuksuz sanık Osman Hayal olup olmadığının tespitine ilişkin yazıya TÜBİTAK'tan cevap geldi.  TÜBİTAK tarafından 14 Temmuz'da mahkemeye gönderdiği yazıda, CD ve DVD'lerde çok fazla sayıda şahsın yer aldığını, bu nedenle hangi şahsın kastedildiğinin net bir şekilde belirtilmemiş olduğu vurgulandı. TÜBİTAK, CD ve DVD'lerde Osman Hayal olup olmadığının tespiti istenilen kişinin açıkça işaretlenmesini talep etti. Mahkeme heyeti, söz konusu fotoğraflarda incelenmesi istenen kişiyi işaretlemek üzere İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi zabıt katibi Murat Güngördü'yü görevlendirdi. 


"Ogün Samast'ı takip eden  deri mont ve kot pantolonlu şahsa ait görüntüleri daire içerisine alınmıştır"     


Bilirkişi, Murat Güngördü 24 Ağustos 2015 tarihli ilk raporunda, yanlış kişiyi inceledi. Bunun üzerine bilirkişi 1 Eylül 2015 tarihinde ek bir rapor daha hazırladı. Bilirkişi Murat Güngördü'nün hazırladığı ek raporun sonuç kısmında "Sanık Ogün Samast'ı takip ettiği iddia edilen deri mont ve kot pantolonlu şahsa ait görüntüler resim 3-4-5-6-7'de yeşil renkli daireler içerisine alınmıştır" denildi. 


Dink ailesinin avukatı davaların birleştirilmesini talep etti 


Duruşmada söz alan Dink Ailesi'nin avukatı Bahri Bayram Belen kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini mahkemenin yeniden değerlendirmesini talep ederek, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu karardan bu olayla ilgili tüm davaların birleştirilerek görülmesi gerektiği belirtilmiştir. Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davanın, bu dava ile birleştirilmesi gerekir. Yine halen soruşturması devam eden dosyanın (Hrant Dink suikastına ilişkin "kamu görevlilerinin ihmali" olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma) davası açıldığında bu dosya ile birleştirilmesini talep ediyoruz" dedi.
"Erhan Tuncel, Ogün Samast ve Yasin Hayal'in farklı ifadeleri dosyaya getirilmesi gerekiyor"
Dink Ailesinin diğer avukatı Hakan Bakırcıoğlu ise, "Hrant Dink suikastına ilişkin "kamu görevlilerinin ihmali" olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada Erhan Tuncel, Ogün Samast ve Yasin Hayal yeniden ifade vermişlerdir. Bu ifadeler dosyanızdaki ifadelerden farklıdır. Bu nedenle o ifadelerin dosyanıza getirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. 


"Kamuoyunda azmettirici 'büyük ağabeyi'  sıfatları ile hayatı karartılmıştır" 


Tutuksuz sanık Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu, "Bu davada Dink Ailesi'nden sonra en fazla mağdur olan kişi benim müvekkilimdir. Kamuoyunda azmettirici 'Büyük ağabeyi'  sıfatları ile hayatı karartılmıştır. Yardımcı istihbarat elemanı olarak Hrant Dink'in öldürüleceğini gerekli yerlere bildirmiştir. Onun sayesinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla soruşturma yapılmaktadır. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için kovuşturmanın genişletilmesini ve Trabzon'daki davanın birleştirilmesini istiyoruz. Uzun süre tutuklu kalmıştır. Yurtışı yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.  Avukat Soruklu ayrıca, "olay sırasında görüntülerde olan  ve değişik hareketlerde bulunan kişiler mevcuttur.Bu kişilerin olayla bağlantısı olabileceği dikkate alınarak görüntülerdeki kişilerin kimler olduğunun tespit edilmesini istiyoruz" dedi.  


TÜBİTAK işaretli '5' fotoğrafı inceleyecek 


Mahkeme heyeti, Bilirkişi Murat Güngördü'nün yeşil renkli daireler içine almış olduğu 5 kare fotoğraf karesinde deri mont ve kot pantolonlu kişinin Osman Hayal olup olmadığının belirlenmesini TÜBİTAK'tan istedi. 


"Kamu görevlilerinin ihmali" soruşturmasındaki ifadeleri gelecek


 Erhan Tuncel'in yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini reddeden mahkeme heyeti, "Hrant Dink suikastına ilişkin "kamu görevlilerinin ihmali" olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada Erhan Tuncel, Ogün Samast ve Yasin Hayal'in verdiği ifadelerinin bir örneğinin mahkemelerine gönderilmesine karar verdi.  Mahkeme heyeti, Erhan Tuncel'in avukatının görüntülerdeki diğer kişilerin incelenmesi talebini, dosyada sanık olmadıkları ve haklarında herhangi bir iddiada bulunulmadığı gerekçesiyle reddetti. Duruşma 22  Aralık saat 10.00'a ertelendi. 
Mahkeme bir yıl önce rapor istemişti
Mahkeme, 30 Ekim 2014 tarihli ara kararında olay öncesinde Ogün Samast'ın arkasından geldiği iddia edilen kişinin sanık Osman Hayal olup olmadığının tespiti için , Hayal'in kartpostal ebatındaki fotoğraflarının çekilip, güvenlik kamerası görüntüleriyle birlikte TÜBİTAK'a gönderilmesinekarar vermişti. 


Hrant Dink'in kaleminden 24 Nisan...


 


'Polisler Hrant Dink'in öldürüleceğini biliyordu'' 


 


Dink ailesinin anlatımıyla Hrant Dink
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS