HSYK 4 savcı ile 1 hakimi meslekten ihraç etti

HSYK 4 savcı ile 1 hakimi meslekten ihraç etti

HSYK, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına karar verdi. HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, Öz'ün, iş adamı Ali Ağaoğlu'nun finanse ettiği Dubai tatili, Fatih Belediyesinde imar işlerinde aracı olması, yurtdışında bulunduğu dönemde kendisini işe başlayıp ayrılmış göstermesi nedeniyle ihraç edildiğini bildirdi. Savcılar Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl hakkındaki ihraç kararı ise, 17-25 Aralık soruşturmasında kanuna aykırı şekilde usulsüz dinleme ve el koyma kararları vermeleri nedeniyle verildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar verdi. İhraç kararları 5'e karşı 2 oy çokluğuyla alındı. Dairenin kararını, Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasına göre aldığı öğrenildi.


Kanunun 69. maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmünü içeriyor.


Savcı Zekeriya Öz: 'Gülen Cemaati'nin üyesi değilim'


Süreç


HSYK 3. Dairesinin "17-25 Aralık soruşturmaları"nın savcılarıyla ilgili aldığı soruşturma izni kararı, o tarihte HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından onaylanmıştı. Daire, savcılarla ilgili soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmaları talebinde de bulunmuştu.


HSYK 2. Dairesi de Cumhuriyet savcıları Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar vermişti.


25 Aralık'ın savcısı konuştu: 'Dosya vicdanlarda kapanır mı bilinmez'


Yargıtayda yargılanacaklar


Bu kişiler hakkında yargılama izni de verildiğinden savcılar ile hakim Karaçöl hakkındaki dosya, iddianame hazırlanmak üzere Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.


Dosyanın gönderildiği Bakırköy Başsavcılığı, savcı Akkaş ve hakim Karaçöl ile ilgili iddianameyi tamamlamış, Başsavcılık da hazırladığı iddianameyi Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.


Bu kişiler, birinci derece hakim ve savcı olmaları nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtayda yargılanacak.


HSYK 2. Daire Başkanından açıklama


HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar verilmesine ilişkin, "Kurul'daki arkadaşlarımızın hepsi onurlu hukuk insanlarıdır. Kararları herkes kendi vicdani kanaatlerine göre vermiştir. Hiçbirisinin hiç kimseden etkilenmesi söz konusu değildir" dedi.


Görevden uzaklaştırılan savcı Yüzgeç: 'Açığa alınan, Türk adaleti ve Türk hukuku'


Kararı değerlendiren Yılmaz, bu kişiler hakkında verdikleri kararların, yürüttükleri yolsuzluk soruşturmasından kaynaklanmadığını söyledi. Yılmaz, bu kişilerin, yürüttükleri 17-25 Aralık soruşturmasında, yasal yetkilerini aştıkları, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) hükümlerine aykırı kararlar verdikleri sonucuna vardıklarını belirterek, şunları kaydetti:


"Birbirinden habersiz üç ayrı savcının, 17 ve 25 Aralık günlerinde, birdenbire bu soruşturmaya başlamaları manidar ve hayatın olağan akışına aykırı. Biz bu soruşturmanın tarafsız yapılmadığı ve yargıyı yıpratan, kamuoyunda güvensizlik algısı yaratan bir eylem olduğu kanısına ulaştık. Dosyanın tümünün değerlendirilmesinden böyle bir karar verdik. Kurul'un kendi takdiridir. Arkadaşlarımızın hepsi de onurlu hukuk insanlarıdır. Kararları herkes kendi vicdani kanaatlerine göre vermiştir. Hiçbirisinin hiç kimseden etkilenmesi söz konusu değildir."


17- 25 Aralık Operasyonları'nın savcıları görevden uzaklaştırıldı


Zekeriya Öz'ün iddiaları


Zekeriya Öz'ün, "savunmam daha alınmadan karar verildi" şeklinde tweet attığının belirtilmesi üzerine de Yılmaz, şunları söyledi:


"İstedikleri tüm belgeler gönderildi. Müfettiş tarafından alınan savunmanın dışında ayrıca Kurul tarafından da savunmaları istendi. Defalarca başka taleplerde bulundular, onlar yerine getirildi. Ek savunma hakları verildi. Ondan sonra karar verildi. Her şey son derece özgür bir ortamda tartışıldı. En özgür tartışma ortamı 2. Daire'de yaşanıyor diyorlar. Herkesin fikirlerini açıkça beyan etmesine sonuna kadar izin veren bir insanım. Herkesin bütün yasal haklarını kullanması için elimden geleni yaptığım gibi, bütün arkadaşlarımın da muhalefetlerini, karşı sözlerini, haklı sözlerini, sabırla dinleyip neticeye ulaştırıyoruz. Herkes özgürce konuşuyor, özgürce istediğini söylüyor. Oylarını da tek tek özgürce alıyoruz. Hiç kimsenin zorla yakasına yapışıp 'şöyle, böyle' dediğimiz yok. Bunların hepsi kemaliyle yetişmiş hukukçular, onurlu hukuk adamları. Kendi özgür vicdanlarıyla kararlarını verecek kadar sorumluluk duygusuna sahip insanlar."


Başkan Mehmet Yılmaz, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan direktif alarak karar verdikleri" yönündeki iddialara da "Bize kimse zorla bir şey yaptıramaz. Hele ileride sizi utanç ve töhmet altında bırakacak bir konuda hiç kimse direktifle karar oluşturabilir mi, olmaz. Bu son derece terbiyesiz bir laf" şeklinde yanıt verdi.


Öz'ün Dubai Tatilini Ali Ağaoğlu karşılamış


Zekeriya Öz'den yalanlama


Ali Ağaoğlu'nun ifadesine başvuruldu


Zekeriya Öz, Ağaoğlu'nun finanse ettiği Dubai tatili nedeniyle ihraç edilmiş


HSYK 2. Dairesi Başkanı Yılmaz, savcı Zekeriya Öz'ün, iş adamı Ali Ağaoğlu'nun finanse ettiği Dubai tatili, Fatih Belediyesinde imar işlerinde aracı olması, yurtdışında bulunduğu dönemde kendisini işe başlayıp ayrılmış göstermesi nedeniyle ihraç edildiğini bildirdi.


Yılmaz, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraç edilmesine ilişkin kararla ilgili bilgi verdi.


Bu kişilerin savunma dilekçelerini gönderdiklerini, müfettişlerle ilgili şikayette bulunduklarını ayrıca heyetin reddi, savunma için ek süre talepleri olduğunu aktaran Yılmaz, öncelikle bu meseleleri karara bağladıklarını anlattı.


Zekeriya Öz'den, Efkan Ala'ya: Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın


Bu taleplerin reddedildiğini belirten Yılmaz, Daire üyesi Mahmut Şen'in ek süre verilmesi gerektiğini savunarak, karara muhalif kaldığını aktardı. Yılmaz, üye Mustafa Kemal Özçelik'in ise Zekeriya Öz dışındaki isimlere süre verilmesi gerektiğini düşündüğünü, bu konuda muhalif kaldığını belirtti. Daha sonra esasa geçtiklerini dile getiren Yılmaz, Zekeriya Öz'e atılı eylemlerin, mesleğin şeref ve onuru, memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak şekilde olması göz önünde tutularak, meslekte kalmasına olanak bulunmadığına karar verildiğini bildirdi.


Muhalif oylar


Yılmaz, Özçelik'in kınama cezası verilmesi gerektiğini, Şen'in ise eylem otel kayıtlarından ispatlanırsa kınama cezası verilmesi gerektiğini savunduğunu anlatarak, bu nedenlerle karara muhalif kaldıklarını aktardı. Mehmet Yılmaz, savcılar Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl hakkındaki kararın, 17-25 Aralık soruşturması kapsamında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı şekilde usulsüz dinleme ve el koyma kararları alınması nedeniyle verildiğini anlattı. Üye Mahmut Şen'in bu kişilere sözlü savunma hakkı verilmesi, adli kovuşturmanın sonucunun beklenmesi gerektiğini savunarak karara muhalif kaldığını belirten Yılmaz, yasada, sözlü savunma hakkının sadece Genel Kurul'daki itiraz incelemesi için düzenlendiğini bildirdi.


4 savcı hangi soruşturmaları başlatmıştı?


Yılmaz, "Hakim Karaçöl, 20 dakikada el koyma kararı veriyor. Karara yapılan itiraz ise 5 günde karara bağlanamıyor. Ayrıca Anonim Şirketlerin tamamına el koymak mümkün değilken hiçbir araştırma yapmadan el koyma kararı veriyor" dedi.


Mehmet Yılmaz, ayrıca Zekeriya Öz ile Dubai tatiline giden savcı Ali Güngör'e yer değiştirme cezası verildiğini bildirdi.


Kararlara karşı 10 gün içinde yeniden inceleme istenebileceğini, dairenin kararının değişmemesi halinde Genel Kurul'da itiraz edilebileceğini belirten Yılmaz, ihraçla ilgili yargı yolunun açık olduğunu, Danıştay'da dava açılabileceğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS