HSYK: Hâkim ve savcılarda başörtüye engel yok

HSYK: Hâkim ve savcılarda başörtüye engel yok

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, başörtülü hakim ve savcıların önünü açtı. Kurul, 2013 yılında yapılan değişiklikle "isteyen memurun başörtüsüyle isteyen memurunun da şapkayla" görev yapması önünde engel kalmadığını bildirdi.

Yargıtay Başkanlığı, 26 Şubat'ta HSYK'ya bir yazı yazarak, "Yargıtay'da görev yapan tetkik hâkim ve cumhuriyet savcılarının başı kapalı olarak görev yapıp yapamayacakları hususunda" görüş talep etti.


Milliyet Gazetesi'nden Kemal Göktaş'ın haberine göre Yargıtay'ın bu yazısına aynı gün Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kanıcı imzasıyla 2 sayfalık bir yanıt verildi.


Yanıtta, "hâkim ve savcılar görev başında başörtüsü de şapka da takabilir" denildi. Kanıcı, Türkiye'nin buna alıştığını söyledi


Yargıtay ve Danıştay'ın kıyafet yönetmeliklerinde de bir yasak bulunmadığı savunulan yazıda, 1982 tarihli kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden sonra "hâkim ve savcılar dahil olmak üzere başın açık olma zorunluluğunun ortadan kalktığı" ifade edildi.


Yazıda bu görüşlere dayanılarak "netice itibariyle mevzuat karşısında hâkim ve savcıların başörtüsü ile görev yapmalarına engel bir halin bulunmadığı değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS