HSYK'dan savcı ve jandarmalarla ilgili MİT TIR'ları dosyasından yargılanma izni

HSYK'dan savcı ve jandarmalarla ilgili MİT TIR'ları dosyasından yargılanma izni

HSYK 2. Dairesi, MİT TIR'larının Hatay ve Adana'da durdurulması ve aranmasında görev alan Cumhuriyet savcıları ile jandarma komutanları hakkında dava açılması için izin verdi. Kararın ardından konuşan 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, "Hukuk zemininde kalmayan eylemlere göz yumulduğunda neler yaşandığını yakın bir geçmişte Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İzmir-İstanbul Casusluk, Hanefi Avcı, İlhan Cihaner, Ahmet Şık, Nedim Şener soruşturma ve davalarında hep birlikte gördük, izledik ve ders aldık" dedi.

HSYK 2. Dairesi, MİT TIR'larının Hatay ve Adana'da durdurulup aranmasında görev alan Cumhuriyet Savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu'nun son savunmalarının alınmasını ve haklarında kovuşturma izni verilmesini kararlaştırdı.


2. Daire ayrıca aynı aramalarda görev alan jandarma komutanları Özkan Çokay, Erdal Yılmaz ve Kubilay Ayvaz hakkında da dava açılması için izin verdi.


MİT TIR'ları Avrupa'nın gündeminde!


Başbakan Davutoğlu'ndan MİT TIR'ları açıklaması


Erdoğan'dan Can Dündar'a: ''Öyle bırakmam onu''


HSYK 2. Daire Başkanından açıklama


Kararın ardından HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz da konuştu. Yılmaz, "Adalet duygusu gözetilmeden, başka amaçlar güdülerek yürütülen, yargısal yetkilerin karşı olduklarını yok etme amacıyla kullanıldığı soruşturmaların, toplumsal barış, huzur ve güveni olumsuz etkileyeceği, yargıya duyulan güven ve saygınlığı ortadan kaldıracağı tartışmasızdır" dedi.


Yılmaz, "Yasa dışılığa, adalet ülküsü dışında hareket eden, hukuk zemininde kalmayan eylemlere göz yumulduğunda neler yaşandığını yakın bir geçmişte Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İzmir-İstanbul
Casusluk, Hanefi Avcı, İlhan Cihaner, Ahmet Şık, Nedim Şener soruşturma ve davalarında hep birlikte gördük, izledik ve ders aldık" diye konuştu.


Yılmaz, verilen kararın siyasi sonuçlarını değil, adalet, doğruluk, dürüstlük, yasallık ve hakkaniyeti gözetmekle mükellef olduklarını söyleyerek, "Tarihe ve millete karşı sorumluyuz. Adliyelerimizi Müslim ve gayrimüslim, inanan, inanmayan, her görüşten kişinin güvenle girdiği, huzur içinde çıktığı yerlere dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı.


Tutuklu savcıların avukatlarından açıklama


Soruşturma kapsamında tutuklanan Bağrıyanık ile savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca'nın avukatları Aziz Erbek, Mustafa Kökten ve Alp Değer Tanrıverdi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Hakimler ve Savcılar Kanununun 88. maddesine göre müvekkillerinin yakalanıp, tutuklanamayacağını savunan Erbek, "Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, müvekkillerimizin sorgulamasını yapmaya yetkili ve görevli değil. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) başmüfettişi, yakalama talebini nöbetçi ağır ceza mahkemesine göndermesi gerekirken talebi yerine getireceğinden emin olduğu HSYK tarafından özel olarak seçilmiş Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermiştir. Bu mahkeme de başmüfettişi hayal kırıklığına uğratmayarak hukuka aykırı talebi yerine getirmiştir" diye konuştu.


Erbek, müvekkillerinin yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirterek, "Müvekkillerimiz, örgütlü suçlarla görevlendirilmiş savcılar olarak güvenlik güçlerinin kendilerine verdiği bilgiye göre görevlerini ifa etmişlerdir. Kaldı ki ne müfettiş tarafından savunmaları istenirken ne de tutuklanmalarına karar veren mahkeme tarafından sorgu sırasında müvekkiller aleyhinde bir tek delil gösterilmemiştir. Kendilerinden ve yaptıkları işten emin olan müvekkillerimiz, aleyhlerinde tek bir delil gösterilmesi halinde her türlü cezaya razı olduklarını açık şekilde beyan etmiştir" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS