Hüda Kaya: "AK Parti-CHP-MHP anlaşır, HDP iktidarda yer almamalı"

Hüda Kaya: "AK Parti-CHP-MHP anlaşır, HDP iktidarda yer almamalı"

7 Haziran seçimlerinde yüzde 10'luk seçim barajını aşarak Meclis'e giren HDP'nin İstanbul milletvekili Hüda Kaya çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İstanbul 1. Bölge'den ikinci sıra adayı olarak Meclis'e girmeyi başaran Hüda Kaya Sputnik'e konuştu. Kaya, olası koalisyon hesapları konusunda da ilginç açıklamalarda bulundu. İşte Hüda Kaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar...


YSK ilk sonuçları açıkladı


"AK PARTİ HÜKÜMETİNE TARİHİ CEVAP VERİLDİ"


Bizler kendimizi, derdimizi, projemizi, ilkelerimizi anlatmaya çalıştık. Bu ülkede barışı asıl isteyenlerin kimler olduğunu, barışa tekme vuranın kimler olduğunu anlatmaya çalıştık. Bir de din, iman, inançlar üzerinden HDP sürekli karalanmaya, hakaret edilmeye, aşağılanmaya, mahkum edilmeye çalışıldı. Ve çıkan sonuç itibariyle şunu ifade edebilirim; halkımız artık inançların çok demagoji yapılarak, propaganda malzemesi yapılarak hele ki elinde Kur'an alarak meydanlara çıkmaya bir tokatla cevap verdi. Mezhep diline, istismara, kibire, dayatmalara, özgürlüklerin pazarlık konusuna edilmesine karşı insanlar artık 'yeter' dedi. 'Ne olursa olsun barış olsun. Hiç kimsenin inançlarıyla dalga geçilmesini aşağılanmasını istemiyoruz', diye AKP hükümetine çok güzel tarihi bir cevap verildi.


MHP Iğdır'daki seçim sonuçlarına itiraz etti!


"EMANET OYLARIN FARKINDAYIZ"


Elbette biz parti olarak, bize gelen emanet oylar olduğunun farkındayız. Ben seçim kampanyalarında da özellikle son hafta, barajın aşılması için partiler üstü bir dayanışmanın gerçekleşmesi, hangi inanç ve düşünceden olursa kendi oylarına sahip çıktıkları kadar HDP oylarına sahip çıkılması gerektiğini, çünkü bunun Türkiye'nin geleceğini, barışına, kaderine sahip çıkmakla eş değer tarihi bir sorumluluk olduğunu ifade ettim. Bu sorumlulukla gelen oyların farkındayız elbette. HDP inşallah barışın, eşitliğin, özgürlüğün, hakkın, adaletin gerçek manada temsilcisi olmaya devam ettikçe, bunu pratiğimizle parlamentoda, eylemlerimizle, duruşumuzla, muhalefetimizle gösterdiğimizde emanet oylar kalıcı oylara dönüşecektir.


Mustafa Karasu:'HDP yanlış değerlendiriyor, emanet oy falan yok'


"ERKEN SEÇİM BEKLENTİM YOK"


Erken seçim beklentim yok. Halk kararını verdi, artık AKP hükümetine 'size yeteri kadar kredi sağladık, siz limitinizi doldurdunuz, bundan sonra tek başınıza devam etmeyeceksiniz' dedi. Tek başına iktidar için mi erken seçim dayatılacak? İnsanlara bir kabus, bir kaos projesi dayatılıp, ne yaparsanız yapın illa ki tek başına bizi iktidara getirmelisiniz dayatması da demokratik olmayan bir tutumdur aynı zamanda. Milli irade isteniyorsa ve buna saygı gösteriliyorsa, halk buna zaten cevabını verdi. Biz HDP olarak kendi tabanımızdan ve emanet oylar olmak üzere çok sık karşılaştığımız talep şu: Ne yaparsanız yapın siz AKP, Erdoğan ve takımıyla bir araya gelmeyin, onlarla bir koalisyonda anlaşma yapmayın, onlara destek çıkmayın.


Bahçeli Başkanlık Divanı'nı topluyor


"HDP İKTİDARDA YER ALMAMALI"

Biz şu anda muhalefeti üzerimize aldık. Elbette Türkiye'nin kaos ve çaresizlik durumlarında olmasını hiçbirimiz istemeyiz. Biz HDP olarak bu noktada, partimizin yetkili kurullarında, kendi aramızda bunu değerlendireceğiz, resmi genel bir tutum oluşturacağız. Fakat ben şahsi olarak ifade etmek isterim, aday olmadan önce de ifade etmiştim, ben AKP ile bir koalisyona asla sıcak bakmıyorum. Bu noktada HDP'nin iktidarda yer almaması gerektiğini düşünüyorum.


İşte HDP'nin milletvekilleri


"CHP, mhp BİR ŞEKİLDE AKP İLE ANLAŞIR"


Ben koalisyon konusunda uzlaşacaklarını düşünüyorum. Şu anda MHP ve CHP 'biz yokuz', kız evi naz evi gibi duruşlar ve mesafeler araya koymaya çalışıyor ama bunlar pazarlık konusu olabilecek duruşlar. CHP ve MHP'nin bir şekilde AKP ile anlaşacağını düşünüyorum.


Diyarbakır’da silahlı saldırı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS