HÜDA-Par Başkanı: "Bu kesinlikle kaosa hizmet eden bir saldırıdır"

HÜDA-Par Başkanı: "Bu kesinlikle kaosa hizmet eden bir saldırıdır"

İHYA-Der Başkanı Aytaç Baran'ın silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin ardından HÜDA-Par'dan açıklama geldi.

BBC Türkçe'ye konuşan HÜDA-Par Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, bölgede gerginliğin uzun zamandır sürdüğünü söyledi ve "Bu kesinlikle kaosa hizmet eden bir saldırıdır" dedi.


Daha önce defalarca İHYA-Der ve üyelerinin PKK yanlısı YDGH (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) tarafından tehdit edildiğini kaydeden Yılmaz, "YDGH'nin sosyal medya hesabından saldırılar düzenleyecekleri açıklamaları vardı. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde, PKK'nin bir açıklama yapması lazım" dedi.


Diyarbakır’da silahlı saldırı

Bugüne kadar uğradıkları saldırılarla ilgili hiçbir failin bulunmadığını belirten HÜDA-Par Genel Başkanı, şunları söyledi:

"HDP mitingine konulan bombanın faili bulundu. Onlarca kardeşimiz hapsedildi hala birileri faili meçhul. Ben emniyetin de iyiniyetli olmadığını, saldıranlara cesaret vererek kaos planına hizmet ettiğini düşünüyorum."

"YDGH'liler tetiği çekmiş olabilir. Failleri yakalamayan devlet sorumludur. Failler kadar onları himaye edenler de sorumludur."

PKK'nın kendi tabanlarını HÜDA-Parlılara karşı kışkırttığını ifade eden Mehmet Hüseyin Yılmaz, "Gidişat iyi değil. Bize karşı kendi tabanlarını kin ve nefret ile doldurmuşlar. Birilerinin oyununa da gelinmiş olabilir. Böyleyse de en üst düzeyden açıklama yapmalıdırlar" şeklinde konuştu.


HDP'den öldürülen Aytaç Baran açıklaması

Şehitlik'teki çatışmaları sorduğumuz Yılmaz, o konuda bilgisi olmadığını ancak Aytaç Baran'ın vurulmasının ardından polisin mahalleye gittiğini söyledi.

HÜDA-Par Başkanı öldürülen Yasin Börü'nün dernekteki Kuran kurslarına katıldığını ve öldürülen Aytaç Baran'ın Börü'ye ders verenlerden biri olduğunu kaydetti.


HÜDA-PAR'DAN BİR AÇIKLAMA DAHA


Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Diyarbakır İl Başkanlığı, parti yetkililerinin yaptığı açıklamalar dışında sosyal medyada yer alan açıklamalara itibar edilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanlığı'nın sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı mesajda konuya ilişkin yapılan "Parti yetkililerimiz dışında sosyal medyada yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz" açıklaması yer aldı. Hüda-Par Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz ise Twitter'dan parti il başkanlığının yaptığı uyarıyı doğrulayarak sosyal medyadaki bilgi kirliliğine dikkat çekti. Yılmaz, ayrıca yalnızca parti yetkililerinin yaptığı açıklamalara itibar edilmesi gerekliliğini yineledi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS