Hükümetten Rusya'nın BM şikayeti açıklamasına yanıt

Hükümetten Rusya'nın BM şikayeti açıklamasına yanıt

Rusya'nın, Türkiye'nin YPG'ye yönelik top atışlarını BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağı açıklamasına hükümetten yanıt geldi. Numan Kurtulmuş, "BM Güvenlik Konseyi'ne asıl taşınması gereken Azez'de hastanenin vurulması" dedi. Rusya'nın saldırılarını "katliam ve savaş suçu" olarak eleştiren Kurtulmuş, ABD ve Rusya'ya eğer barış konusunda samimilerse Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan etmeleri çağrısında bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve

'le anlaşma: "Görüşmeler sürüyor"


Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, bir soru üzerine İsrail'le anlaşma konusunda Türkiye'nin ileri sürdüğü üç şart bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:


"Birincisi İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi. Bu 2 yıl önce gerçekleşti. İkincisi, Mavi Marmara şehitlerine tazminat ödenmesi. Bununla ilgili görüşmeler devam ediyor, belli bir noktaya gelindiğini biliyoruz. Üçüncüsü ise, en az bu ikisi kadar önemli olan Gazze'ye olan ablukanın kaldırılmasıdır. Bu maddelerin tümü bizim için önemli konulardır. Türkiye'nin bu üçüncü madde konusundaki fikri de sarihtir. Bunlar üzerinde bir uzlaşı çıkarsa, dolayısıyla anlaşılmış olur, bu kamuoyuna açıklanır. Şu anda bu görüşmeler sürüyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS