Hürriyet gazetesine saldırı davasında aynı ifadeler

Hürriyet gazetesine saldırı davasında aynı ifadeler

Hürriyet Gazetesi'ne saldırı davasında 13 sanık ifade verdi. Suçsuz olduklarını belirterek beraatlarını isteyen sanıklar "Zarar verdiğimizi kanıtlasınlar" dedi. Sanıkların hepsi, olay yerinden geçtiklerini ve İstiklal Marşı okunduğu sırada araçlarından indiklerini, olaylara karışmadıklarını iddia ettiler.

Hürriyet Gazetesi'nin Bağcılar'daki binasına 6 ve 8 Eylül tarihlerinde saldırı düzenleyip, camları, kameraları kıran, direkleri söken grupta yer aldıkları iddiasıyla başlatılan soruşturma sonunda 26 kişi hakkında nitelikli konut dokunulmazlığının ihlali ve mala zarar verme suçlarından 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.


Bakırköy 5'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 13 sanık katıldı.


Sanıklardan benzer ifadeler


Sanık Adem Çoban, evli, bir çocuklu ve işsiz olduğunu belirterek “Olay tarihinde Hürriyet Gazetesi binası önünden geçiyordum. Kalabalığın 'şehitler ölmez vatan bölünmez' diye slogan attığını görünce arabamdan indim. Ancak gazete binasına zorla girmedim. Herhangi bir eşyaya zarar vermedim. Zarar görenleri de görmedim. Beraatımı istiyorum" dedi.


Sanık Ahmet Çakır, motosikletiyle olay yerinden geçerken İstiklal Marşı okunduğunu duyunca durduğunu, gazetenin bahçesine ya da binasına girmediğini anlattı.

Sanık Ahmet Demir, olay gecesi yolun kalabalık olduğunu, sloganlar atıldığını ve polisin de olay yerine geldiğini söyledi. Demir, Hürriyet Gazetesi'ne zorla girme ve bazı şeylere zarar vermenin söz konusu olmadığını belirterek kimin yaptığını da görmediğini söyledi.

Sanık Emirhan Can (38), "Orası yolumun üzerindeydi. Oradan geçerken kalabalığı gördüm. İstiklal Marşı okunurken inip okunmasına katıldım. Ben gittiğimde olay olmuş ve polisler gelmişti. Taşkınlık yapıldığını polisten öğrendim. Ben gazete binasına ya da bahçesine girmedim. Beraatımı talep ederim." savunmasında bulundu.


Sanık Hakan Özey de, “Ben olay gecesi düğün davetiyelerimi dağıtıyordum. Hatta düğünüme bir gece kalmıştı. Vardığımda kalabalık bir grup gördüm. Ancak herhangi bir şekilde olaylara karışmış değilim. Buna rağmen beni de gözaltına aldılar. Beraatımı istiyorum." dedi.


Sanık Recep Kayalar da, olay günü oradan geçerken trafik durduğu için kendisinin de durduğunu ancak aracından dahi inmediğini söyledi.


Sanık Recep Başçıl, binaya ve bahçeye girmediğini belirtti.


Sanık Yunus Yeşilyurt, İstiklal Marşı okunduğu için aracından indiğini ancak binaya girmediğini söyledi.


Beraatlerini talep ettiler


Diğer sanıklar İsmail Aksu, Hayrettin Kayalar, Selim Kişmiş, İsmail Çakmak, Abdurrahman Zafer Kılıç da binaya ve eklentilerine girip zarar vermediklerini belirterek beraatlarını talep etti.


Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. vekili avukat Cangür Günaydın müdahillik talebinde bulundu.


Müdahillik talebine karşı diyecekleri sorulan sanıklar “Biz herhangi bir zarar vermiş değiliz, zarar verdiğimizi kanıtlasınlar. Bu nedenle de müdahale talebini kabul etmiyoruz. Zira kendileri haksızlık yapmışlardır" dedi.


Hürriyet Gazetesi ve Matbaacılık A.Ş.'nin müdahil olarak duruşmalara kabulüne karar veren mahkeme, savunması alınamayan sanıklar hakkında zorla getirilme kararı verdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS