İBB Meclisi'nde Yassıada tartışması

İBB Meclisi'nde Yassıada tartışması

Yassıada'nın 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' yapılmak üzere imara açıldıktıktan sonra şantiye alanına döndüğü tartışması, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde gerginliğe neden oldu. Meclis oturumunda söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, “Haydi doğaya, tarihe arkeolojiye saygınız yok, hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes'e saygınız olsun" diyerek uygulamaya tepki gösterdi. Çoban, Yassıada'ya yeni bir isim de önerdi: "Yamyassı ada"

Yassıada'nın 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' yapılmak üzere imara açıldıktan sonraki havadan görüntüleri medyada yer almış ve adanın şantiyeye döndüğü, ağaçların yok olduğu tartışmaları başlamıştı. İBB Meclisi'nde Şubat ayı oturumunun ilk gününde söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, CHP'li meclis üyelerinin geçtiğimiz aylarda adaya çıkarma yaparak, yapılacak inşai faaliyetlerin adanın arkeolojik özelliklerini, tarihi dokusunu, doğal SİT özelliklerini tahrip edeceği yönünde uyarıda bulunduklarını, ancak bu uyarıların dikkate alınmadığını söyledi.

“Ada'nın adını 'yamyassı ada' yapalım" 

Basında yer alan fotoğrafları gösteren Çoban, “Bu sizin içinizi sızlatmıyorsa, vicdanınızı yaralamıyorsa, diyecek bir şey yok. Ama siz de 'Bu kadar da hoyrat davranılmaz' diyorsunuz eminim" diye konuştu. 

Denizin doldurularak adanın morfolojik yapısı ile oynandığını belirten Çoban, “Bundan sonra adanın adını 'Yamyassı ada' yapalım. Haydi doğaya, tarihe arkeolojiye saygınız yok, hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes'e saygınız olsun" dedi.

"O fotoğraf devam eden inşaatı gösteriyor"

CHP'nin eleştirilerine yanıt vermek üzere kürsüye çıkan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, CHP grubunun önerilerini dikkate aldıklarını belirterek, demokrasiyi iki kanatlı bir kuşa benzetti. Yassıada konusunda "algı yönetimi" yapıldığını savunan Taşyürek, yapılan işin tamamlanmasının ardından değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyerek, “Oradaki inşai faaliyet devam etmektedir" dedi. 

Özgürlük ve Demokrasi Adası projesi ile zamanında yaşanan acıların bir nebze olsun dindirileceğini vurgulayan Abubekir Taşyürek, “Bir zihniyetin büyük acılar yaşattığı, Türkiye'nin en önemli başvekillerinden Adnan Menderes'in ruhunu bir nebze olsun yad edeceğiz, ailelerinin acılarını dindireceğiz" dedi.

Meclis Başkan Vekili söz vermeyince gerilim yükseldi 

Zaman zaman gerilimin yükseldiği oturumda, İBB Meclis Başkan Vekili Ahmet Selamet, Yassıada tartışmasına katılmak isteyen CHP'li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu'na söz vermeyince tartışma daha da alevlendi. 

Meclis Başkan Vekili Selamet, konuşma yapmak için Meclis Başkanlığı'na önceden dilekçe vermek gerektiğini söyleyerek, Hacıalioğlu'nun yarın konuşma yapabileceğini belirtti ve bu oturumda konuşma yapmasına izin vermedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS