İbrahim Aras cinayetini yeni rapor aydınlatacak

İbrahim Aras cinayetini yeni rapor aydınlatacak

Adana'da geçen yıl 15 Haziran'daki korsan gösteri sırasında başından vurulan 14 yaşındaki İbrahim Aras'ın katil zanlısı olarak tutuklu yargılanan 14 yaşındaki S.A., duruşmada iddiaları kabul etmezken; Aras'ın kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Başkanlığı'ndan yeni bir rapor alınmasına karar verildi.

PKK yandaşları geçen yıl Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ndeki olayları protesto etmek için kentin Hürriyet Mahallesi'nde yol kesip, müdahale eden polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Bunun üzerine polis, tazyikli su ve biber gazıyla göstericileri dağıttı. Göstericiler ara sokaklara kaçışırken, başından vurulan İbrahim Aras'ın cesedi bulundu. İbrahim Aras'ın polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu öldüğü öne sürülürken ön otopside, kesin ölüm nedeni belirlenemedi.


''Ölüm ateşli silahtan''


Bunun üzerine alınan örnekler İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. İstanbul Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu olayla ilgili raporunda şu ifadeler yer aldı: "Ölüm ateşli silah yaralanmasına bağlı, kafatası ve yüz kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana gelmiştir. Aras'ın kafatasında mermi giriş çıkış yarası tespit edilememiştir. Atış mesafesi yönünden bir değerlendirme yapılamadı ve vücutta ateşli silah ürünü elde edilemedi. Kişinin ölümüne neden olan yüksek kinetik enerjili harp silahı veya kapsülünde domdom kurşunu bulunan av tüfeğiyle bitişik, bitişiğe yakın veya yakın atış mesafesinden meydana gelen atışla husulü mümkün olmuştur."

Çocuk şüpheli tutuklandı


Polisin yaptığı çalışmada İbrahim Aras cinayet şüphelisinin 14 yaşındaki S.A. olduğunu belirledi. Poliste 9 ayrı suçtan kaydı bulunan S.A., ekiplerin asayiş kontrolü sırasında Eminağa Caddesi'nde yakalandı. İbrahim Aras'ı pompalı tüfekle ateş ederek öldürdüğü iddia edilen S.A. tutuklandı. Cumhuriyet Savcısının hazırladığı iddianamede ise gizli tanık 'Alanya'nın ifadelerine yer verildi. Gizli tanık 'Alanya', İbrahim Aras'ın öldüğü yerde S.A.'nın av tüfeğiyle bulunduğunu belirterek, "İbrahim ile S.A.'nın arasında 2-3 metre mesafe vardı. İbrahim yere düşerek başından kanlar aktığı sırada S.A. endişeli ve hızla uzaklaştı. İbrahim vurulduktan sonra herkes polisi suçladı. Bu olayı herkesin S.A.'nın gerçekleştirdiğini bilip konuşmasına rağmen kimse korkudan ifade veremedi" dedi. Yaşı 15'ten küçük olan S.A. hakkında çocuğu kasten öldürme suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.


Rapor istendi


İlk duruşmada hakim karşısına çıkan S.A., savunmasında, "Mahalledeki eyleme katılmadım. Sokağa çıktığımda ömrümde hiç görmediğim ve husumetim olmayan İbrahim'in öldüğünü söylüyorlardı. Benim tüfeğim de yoktur. Hiç tanımadığım bir çocuğa niçin öldüreyim? Gizli tanığın ifadelerini de kabul etmiyorum" dedi. O tarihte görevli polislerin de tanıklık yaptığı duruşmada İbrahim Aras'ın annesi Servet ve babası Baki Aras olayın aydınlatılmasını istedi. 


Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Başkanlığı'ndan ölüm olayını aydınlatabilmek için yeni bir rapor alınmasını kararlaştırdı. Raporda, 'Maktulün ölümüne domdom kurşunu sıkan bir tüfeğin veya başka bir ateşli silahın sebep olması halinde yakın, bitişik veya uzak atışta bölgede barut izinin kalıp kalmayacağı, mermi giriş-çıkış deliğinin oluşup oluşmayacağı, yaralanmanın ses, ışık veya gaz fişeği, gaz el bombası veya molotof kokteyli ile havai fişekten kaynaklanabilme olasılığı' hususlarına yer verilmesi istendi. Gizli tanık 'Alanya'nın duruşma harici bir gün dinlenmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.


Ayrıca 2 Şubat 2015'de semt pazarında av tüfeğiyle ateş açarak 43 yaşındaki Yasemin Kaya'nın ölümüne sebep olduğu iddia edilen S.A. hakkındaki soruşturma da sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS