İbrahim Kalın: Resmi araçlarımız rehin alınmış durumda

İbrahim Kalın:  Resmi araçlarımız rehin alınmış durumda

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz hakkında önemli açıklamalar yaptı. 'Resmi araçlarımız rehin alınmış durumda' diyen Kalın, 'Hollanda kendinden utanmalı, en sert tepkiyi Avrupa Birliği göstermeli' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın , Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada Hollanda ile yaşanan krizi değerlendirdi.


"Sayın cumhurbaşkanımızın da ifade etttiği gibi Avrupa'nın geleceği bizi endişelendiriyor. Irkçı, faşist, azınlık karşıtı grupların etkin olduğu Avrupa'nın ana siyasetini belirlediği günlerde böyle bir karar alınması endişeleri haklı gösteriyor. Hiçbir diplomasi kuralıyla uyuşmadığı gibi demokratik hakların da ihlali anlamına geliyor."


"Diplomatik dokunulmazlığı olan çalışanlarımız kuşatma altında bunu kaldırmaları gerekir. Resmi araçlarımız rehin alınmış durumda. Vatandaşlarımıza karşı orada uygulanan şiddeti gördünüz. Bunun derhal sonlandırılması gerekiyor. Burada Bu hakikaten Avrupa'nın geleceği açısından endişe verici tabloyla karşı karşıyayız."


Dış basın Türkiye-Hollanda krizini nasıl gördü?


"En sert tepkiyi Avrupa Birliği göstermeli"


"Hiçbir şekilde gerilimden yana değiller. Çeşitli vesilelerle Avrupalı siyasilerin beyanatlar verdiğini görüyoruz. Avrupalı bazı ülkeler referandum sonucunu etkilemeye yönelik hareket içerisindeler. Referandumun sonucunu millet verecek. Kampanyanın bir tarafında bulunanları engellemeye yönelik faaliyetlerinden vazgeçmeleri gerek. Eğer Avrupa ülkeleri demokratik standarlar konusunda samimiyse Hollanda'nın bu tutumuna tepki göstermeliler. En sert tepkiyi Avrupa Birliği göstermeli."


Bakan Kaya Türkiye'ye dönüyor


"En güzel cevabı sandıkta verecekler"


"Gelişmelere göre gerekli adımları, nasıl cevap vereceğimizi kararlaştırırız. Bu adımları ileri götürürlerse karşılıksız kalmaz. Hollanda veya başka bir ülke, Türkiye Cumhuriyeti'ni baskı altına almaya çalışıyorsa beyhude bir çaba içerisinde olduklarını bilmeleri gerekir. Vatandaşlarımızın kararlılığını eksiltmeyecektir. Bu yaptıkları hareketle oradaki vatandaşlarımız daha heyecanlı şekilde demokratik haklarını 16 Nisan'da kullanacaklar. En güzel cevabı sandıkta verecekler."


"Avrupa demokrasisi için kara bir gün"


Kalın, Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda ise, "Avrupa demokrasisi için kara bir gün. Wilders gücün kendisinde olduğunu gösterdi. Hollanda hükümeti kendinden utanmalı" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS