İbrahim Kalın'dan Almanya'ya 'PKK mitingi' kınaması

İbrahim Kalın'dan Almanya'ya 'PKK mitingi' kınaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Almanya'da gerçekleşen PKK mitingine dair açıklama yaptı. Kalın, "Alman makamlarının bugün PKK terör örgütü yandaşları tarafından 16 Nisan'da oylayacağımız anayasa değişikliklerine karşı gerçekleştirilen gösterilere izin vermesini en güçlü biçimde kınıyoruz" dedi.

Almanya'da PKK yandaşlarınca gerçekleştirilen mitingle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Alman makamlarının bugün PKK terör örgütü yandaşları tarafından 16 Nisan'da oylayacağımız anayasa değişikliklerine karşı gerçekleştirilen gösterilere izin vermesini en güçlü biçimde kınıyoruz" dedi.


Almanya ile Hollanda kriz perde arkasında neler yaşanıyor?


Türk bakanların toplantılarına izin verilmemesine değinen Kalın, şunları söyledi:


"Türk milletvekili ve bakanların Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızla buluşmalarına sudan sebeplerle engel olmaya çalışanların kendi terör örgütü listelerinde de bulunan PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez bir uygulamadır. Bu hasmane tutumu ifade ve toplantı hürriyetiyle açıklamaya çalışanları ciddiyete davet ediyoruz."


Almanya'dan çok konuşulacak Fetullah Gülen açıklaması


Kalın, "Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır" diye konuştu.


Merkel'den Erdoğan'ın o sözlerine yanıt


Kalın, "Esasen bugün Frankfurt'ta yaşanan skandalla birlikte bazı Avrupa ülkelerinin 16 Nisan referandumuna müdahale etmeye çalıştığını ve 'Hayır' kampanyasından yana açıkça tavır koyduğunu bir kez daha müşahade ettik" şeklinde konuştu.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, "Avrupa ülkelerine tekrar hatırlatıyoruz: 16 Nisan'da kararı Avrupa değil, millet verecektir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS