İçişleri Bakanı Soylu'dan Sezgin Tanrıkulu'na ağır suçlamalar

İçişleri Bakanı Soylu'dan Sezgin Tanrıkulu'na ağır suçlamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, insansız hava araçlarının kullanımını hukuki yönden eleştiren ve Hakkari'de öldürülenlerin siviller olduğu iddiasını dile getiren CHP'li Sezgin Tanrıkulu'na yönelik suçlamalarını sürdürdü. Tanrıkulu'nu, "Amerika ve Kandil'in talimatıyla hareket etmekle" suçlayan Soylu, Hakkari'de İHA ile öldürülenlere ilişkin de "Bizim güvenlik güçlerimiz bugüne kadar oradaki bir tek vatandaşımıza halel getirmemiştir, bunu burada net söylüyorum, getirmeyecektir de bizim işimiz teröristledir" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Hayrat İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, Sezgin Tanrıkulu'nun Hakkari'de sivillerin silahlı İHA'lar tarafından vurulduğu yönündeki açıklamalarına dönük konuştu ve CHP milletvekiline yönelik suçlamalarda bulundu.


'Amerika'dan Kandil'den talimat'


"CHP Milletvekilinin niçin konuştuğunu ben size izah edeyim" diye söze başlayan İçişleri Bakanı Soylu, şunları söyledi: "Amerika'da senatoda bundan çok kısa süre önce bir tartışma oldu Türkiye ile ilgili. 'Acaba Türkiye'ye silah versek mi vermesek mi? Acaba Türkiye'ye yardım etsek mi etmesek mi?' Yani silah konusunda, yoksa bize yardım ettikleri yok. Bir takım istediğimiz silahları versinler mi vermesinler mi? Hemen oradan buradakinin mandalına bastılar, silahlı insansız hava araçlarımızla ve insansız hava araçlarımızla bizim güya insan hakları ihlalleri yaptığımızı buradan kendi adamlarına söylettirdiler. Amerikadan talimat, burada CHP milletvekilinden ses. Kandil'den talimat, burada CHP milletvekilinden ses."Soylu: Talimat veren abilerden korkuyorsun


'Bir tek vatandaşımıza halel gelmemiştir'


CHP Grup Başkanvekilinin kendisine "İçişleri Bakanı açıklasın, sivillere zarar geldi mi gelmedi mi söyleyebilir mi?" sorusunu yönelttiğini hatırlatan Bakan Soylu, Adalet Yürüyüşü sırasında, görevlerini yaparak yürüyenleri koruduklarını söyleyerek, "Güneydoğu'ya bugün gittiğimiz zaman vatandaşla temas kurabiliyorsak, vatandaşın gönlünde olabiliyorsak orada milletle beraber olabiliyorsak, senin gibi Ankara’dan HDP sözcülerinin sözcülüğünü yapmıyorsak bunun bir tek sebebi var; Biz vicdanlı iş yaparız, senin gibi 'adalet' diye sokaklarda yürüyüp, adaletsizlikle iş yapmak yerine adaletin ve hakkaniyetin orada ne olduğunu gösterebilecek bir anlayışı ortaya koyuyoruz. Bizim güvenlik güçlerimiz bugüne kadar oradaki bir tek vatandaşımıza halel getirmemiştir, bunu burada net söylüyorum, getirmeyecektir de bizim işimiz teröristledir" diye konuştu.


'PKK ağzıyla, HDP ağzıyla konuşma' suçlaması


CHP'li Tanrıkulu'na seslenmeyi sürdüren Soylu, şunları söyledi: "Al genel başkanını Hakkari'ye git ama bir otel odasına sıkışma, korkma, ürkme. Türkiye senin bildiğin Türkiye değil, Yüksekova'ya da Şemdinli'ye de git, istediğin her tarafa gidebilirsin. Şırnak'a git, Beytüşşebap'a git, istediğin her tarafa istediğin her şekilde gidebilirsin ama PKK'nın ağzıyla bize konuşma, bir terör örgütünün ağzıyla bize konuşma. PKK'nın sözcüsü olan HDP’lilerin ağzıyla bize konuşma, onlar itibarlarını kaybettiler, görüyoruz parklarda ne duruma düştüklerini, itibar bulamıyorlar."


'İsrail'den İHA alınmıyor diye' iddiası


Tanrıkulu'nun açıklamalarının, İsrail'den insansız hava araçları alınmayıp yerli imalatların kullanılmasıyla ilişkili olduğunu iddia eden Soylu, CHP milletvekilinin terörle mücadeleyi karalamak amacında olduğunu öne sürdü. Soylu, şunları ifade etti: "Evet bana inanmıyorsunuz ama PKK'nın sözcülerine inanıyorsunuz. Peki PKK’nın orada Hakkari'de Oğul Köyü kırsalında çeşme etrafında yakalanan ve ifadesinde ismini de veriyorum, tutuklandılar dün akşam Musa Tarhan. Ey CHP’nin avukat milletvekili sana sesleniyorum; Yalanlarla bu milleti kandırdığınız aldattığınız, kendi tabanınızı kandırdığınız aldattığınız yeter. Adam ifadesinde net bir şekilde söylüyor. 'Biz polisi şehit eden oradaki teröristlerle beraber oturduk, o esnada insansız hava araçları geldi o teröristleri orada imha ettiler.' Bu kadar basit. Ne işiniz var teröristlerle, ne işiniz var benim polisimi şehit eden teröristlerle?"


'PKK'ya zaman kazandırmaya çalışıyorlar' iddiası


Türkiye'nin terörle mücadelesinin kesinlikle akamete uğratılamayacağını ifade eden İçişleri Bakanı Soylu, şöyle konuştu: "Bizim bu mücadelemizi kesinlikle ve kesinlikle akamete uğratamayacaklar. 4 gündür şu ana kadar 50 teröristi bizim evlatlarımız etkisiz hale getirdi. Eylül ayı başından itibaren yepyeni bir süreç başlattık. Onlar PKK'ya zaman kazandırmaya çalışıyorlar. Kasım'ın 20'sine kadar bizi seyredin. Kasım'ın 20'sine kadar dağ, taş, tepe bırakmadan bu PKK’nın canına okumaya devam edeceğiz. İster CHP sahip çıksın, ister Amerika sahip çıksın, ister Almanya sahip çıksın, ister vakıfları sahip çıksın onlara bu kış eğer o dağları, tepeleri, taşları, mağaraları dar etmezsek göreceksiniz. Biz hangi stratejiyi ortaya koyduğumuzu görüyoruz."


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "1 Ocak ve 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından hava araçlarıyla yapılan keşif ve gözetlemeler neticesinde toplam 260 terörist etkisiz hale getirilmiştir ve bunların 55 tanesi bizzat jandarmamızın silahlı insansız hava aracıyla vurulmuştur. 126 tane de sığınak ve barınak bulunmuştur, içinden çıkan bombanın, silahın neredeyse haddi hesabı yok" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS