İçişleri Bakanı Türkiye'deki mülteci ve sınır dışı edilenlerin sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Türkiye'deki mülteci ve sınır dışı edilenlerin sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki mülteci ve göçmen sayısının 3 milyon 551 bin 78 kişi olduğunu açıkladı. Soylu, 145 ülkeden 52 bin 75 kişiye giriş yasağı konulduğunu, 99 ülkeden 4 bin 369 kişinin de sınır dışı edildiğini bildirdi.

Göç politikasının oluşturulması amacıyla oluşturulan Göç Politikaları Kurulu'nun ilk toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki mülteci ve göçmen sayısının 3 milyon 551 bin 78 kişi olduğunu açıkladı. Soylu, 145 ülkeden 52 bin 75 kişiye giriş yasağı konulduğunu, 99 ülkeden 4 bin 369 kişinin de sınır dışı edildiğini bildirdi.

"Biz bu sorumluluğu batılı dostlarımız gibi sadece Aylan bebek kıyıya vurunca fark etmedik" diyen Soylu, Suriye ve Iraktaki gelişmelerin ardından yaşanan göç dalgasının göç yönetimini temel alan yeni bir kurumsal yapılanma ihtiyacını doğurduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı bünyesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kurulduğunu anımsatan Soylu, Türkiye'nin Suriye kriziyle bağlantılı olarak artan insan hareketliliği karşısında gerek mevzuat gerekse kurumsal alanda verdiği hızlı tepkilerle dünyaya örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Akdeniz'de bin 300'den fazla sığınmacı kurtarıldı

Türkiye'de 3 milyon 551 bin 78 kişi var

İçişleri Bakanı Soylu şunları söyledi:

"Türkiye, hiç kimseyi kapıdan çevirmemiştir. Kitleleri, arkalarından gelen kurşunlara ve bombalara geri döndürmemiştir. Kurumsal alt yapıyı hazırlarken de gerek sosyal, gerek güvenlik anlamında büyük zafiyetlere, çatışmalara müsaade etmemiştir. Bu kolay bir iş değildir. Türkiye'de bugün halen göçmen, mülteci olarak bulunan insan sayısı 3 milyon 551 bin 78 kişidir. AFAD verilerine göre, Türkiye'nin Suriye krizinde mülteciler için kamu kurumu, sivil toplum kuruluşları ve halk tarafından yapılan toplam harcaması ise toplam 25 milyar dolardır."

2011'de bu yana açık kapı politikası

Suriyeli vatandaşlar için 2011'den bu yana "Açık kapı" politikası uygulandığına işaret eden Soylu, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin yaklaşık yüzde 10'unun kamplarda barındırıldığını bildirdi.

AB ülkelerinin 3,3 katı

AB ülkelerinin toplam nüfusuna işaret ederek, kabul ettikleri Suriyeli sığınmacı sayısının 866 bin 831 kişi olduğunu belirten Soylu, Türkiye'nin misafir ettiği kişi sayısının bunun 3,3 katı olduğunu ifade etti.

52 bin 75 kişiye giriş yasağı konuldu

Bakan Soylu, kitlesel göç ve "düzensiz göç" olarak tabir edilen kaçak göçmen konusunda yürütülen mücadeleyi de anlattı. Soylu, 7 Şubat itibarıyla, 2017'de yakalanan düzensiz göçmen sayısının 10 bin 695 kişi olduğunu aktardı. Soylu, "2010 yılından bu yana tutuklanan göçmen kaçakçı sayısı ise 4 bin 856 kişidir. Ortadoğu'daki bu kitlesel hareketlilik içerisinde bir temel problemimiz de yabancı terörist savaşçıların geçişidir. Bu da ülkemiz için ciddi bir sorundur. Bu bağlamda 145 ülkeden 52 bin 75 kişiye giriş yasağı konulmuş, 99 ülkeden 4 bin 369 kişi sınır dışı edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu faaliyetleri aynı zamanda PKK, PYD, FETÖ ve DEAŞ'la mücadele ederken yaptığına dikkat çeken Soylu, Türkiye'nin izlediği göç politikasının insan hakları temelinde uluslararası normlara uygun olduğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS