İçki satış yasağı başlandı

İçki satış yasağı başlandı

İçki satış yasağı başlandı

Tüm Yurtta tekel bayilerine uygulanacak olan alkol satış yasağı saat 00:00'dan sonra uygulanmaya başlandı. Gece saatlerinde kepenkler bir bir kapanırken içki satışı yapan esnaf ise yeni uygulamadan dert yandı.

Mayıs ayında TBMM'de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı  6487 sayılı yasa ile alkollü içkilerin 22:00 lie 06:00 saatleri arasında satışının yasaklandığı yasa saat 00:00'dan itibaren uygulanmaya başladı.

Saat 22:00'dan sonra alkol satışı yapan işletmelere 29 bin 303 lira ile 146 bin 527 liraya varan para cezası verileceği yasa, içki satan esnaf tarafından tepkiyle karşılandı.

25 yıllık tekel bayi olduğunu söyleyen Ediz Sezer yeni uygulama ile dükkanda çalışanların sayısını azaltacağını belirterek, "Şimdi biz burada 3-4 kişi çalışıyoruz. Bizim için kötü oldu. Yapacak birşey yok. Çünkü sonuçta alkol satıyoruz. Bundan sonra 22:00'da kapatacağız. Elemanları çıkarmak zorunda kalacağız. Gazetelerden okuduğumuza göre 20-30 bin lira cezası varmış. Bu ceza caydırıcı bir ceza. Bu cezadan dolayı dükkanı kapatmak zorunda kalacağız. Yapacak bir şeyimiz yok bundan sonra elemanları çıkarıp ağabey kardeş iki kişi çalışacağız" dedi.

Bu uygulamadan dert yanan İsmail Haydar Dikmen isimli bir batandaş ise "Bu yasaya tamamen karşıyım. Ben gece 23.00'da işten çıkıyorum. Canım şu anda iki tane bira içmek istiyor ben nerde içeceğim. Şimdi ben kimseye içmeyene zorla iç demiyorum. Ben içmiyorsam kimsede bana karışmasın" dedi.

İçki satış yasağının kaldırılması için imza kampanyası

Beşiktaş'ta bir grup esnaf bakkallar ve tekel bayilerine saat 22.00'den sonra getirilen içki yasağını protesto etti.

Beşiktaş Kartal heykeli önünde toplanan grup, yasaklara ilişkin imza kampanyası başlattı. Bugün başlayan uygulamayla küçük esnafın mağdur olacağını ve zamanla tekel bayilerinin kapanmak zorunda kalacağını ifade eden bir esnaf, "Tekel bayi esnafı olarak bizi temsil edecek her hangi bir kurum bulamadık. Yasaklarla en çok zarar görecek olan küçük esnaflar. Zaten 22.00'ye kadar zincir marketler açık, biz 22.00'dan sonra iş yapabiliyoruz. Bizim de alkol satışımız engellendiği sürece biz hiçbir iş yapamayız. En fazla dayanabileceğimiz 2 ay. 2 ay sonra kapatmak zorunda kalacağız. Yasak devam ettiği sürece bütün tekel bayileri yavaş yavaş kapatacak ya da kaçak satış yapmak gibi başka şeylere yönelecek" diye konuştu.


"Marketlerdeki alkol satışını yasaklasınlar"

Destek vermek için geldiğini ifade eden bir diğer esnaf ise "İçki satışının 22:00'den sonra yasak olması demek bu insanın kirasını ödeyememesi, evine ekmek götürememesi, sıkıntı çekmesi demek. Bu yasaklar bana küçük esnafı bitirmek gibi geliyor. Cenazende, özel gününde büyük marketler gelmez ama küçük esnaf iyi gününde de kötü gününde de yanındadır" dedi.

İçki satışının yapıldığı büyük marketlerin saat 22:00'ye kadar açık olduğunun altını çizen bir esnaf da "22.00'den sonra zaten ben bir şey satmıyorum. 22.00'den sonra bizim sattığımız alkol. Bize gelen müşteri marketler kapandıktan sonra geliyor. Marketleri şehir dışına taşısınlar ya da marketlerdeki alkol satışını yasaklasınlar o zaman erken kapatırım dükkanımı" diye konuştu.