İdlib krizinde Putin sürece ne kadar hakim?

Video: İdlib krizinde Putin sürece ne kadar hakim?

CNN TÜRK'te yayımlanan ve Hakan Çelik'in sunuğu Hafta Sonu programında Rusya ile Türkiye arasında yaşanan İdlib krizi konuşuldu. Altınbaş Üniversitesi Rektörü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan, son yaşananlarda Rusya'nın tavrı ve Putin'in süreçteki etkisiyle ilgili dikkat çeken yorumlarda bulundu. İşte o değerlendirmeler...

Rusya siyasetini çok iyi okumamız gerekiyor. Putin'in gerçekten sahadaki Rus Generaline söz geçiren bir lider olduğunu temenni ediyoruz. Öyle olduğunu düşünüyoruz. Fakat gelişmeler gösteriyor ki Kremlin'de bir başka oyunlar oynanıyor


RUSYA'DA BAŞBAKAN'IN DEĞİŞİMİ


Son iki ay içerisinde Rusya'da Başbakan'ın değişmesinden itibaren Putin'in çevresinde,onun kabinesinde yer alan insanların profilini çok iyi gözlemlemek lazım. Kremlin ve St. Petersburg arasında sürekli bir rekabet söz konusudur. Putin ile bu rekabeti St. Petersburg kazandı.


İSRAİL İLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE OLANLAR VAR


Fakat bu değişimler neticesinde bir takım enteresan isimler de Putin'in yakın çevresinde yer aldı. Bunların İsrail ile de yakın ilişkiler içinde olan kişiler olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla burada Putin'in sahadaki generallerine söz geçirememesinin arkasında başka sebepler de olabilir. Bu gerilimin devam etmesini arzu edenler, Türkiye ve Suriye arasında bir çatışmanın çıkmasını arzu edenler de olabilir.


PUTİN'İN DEDİĞİ HER ŞEY OLUYOR MU?


Türkiye'deki algı şu; Putin ne söylerse o oluyor. Öyle bir tablo yok. Nasıl ki Türkiye ve Amerika ilişkileri sürecinde Trump'ın açıklamalarına rağmen CENTCOM direndi ve onların arkasında da evanjelist lobinin etkili olduğunu gördük, burada da şu an emir komuta zinciri içerisinde hareket eden bir Rus politikası görmüyoruz.


PUTİN NE KADAR MUKTEDİR?


Rusya'yı çok sevenler var Türkiye'de, bu söylediklerime de üzülebilirler. Şu anda Putin ve Rus karar alma mekanizmasının dışında hareket eden bir yapıyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Şu anda Türk-Rus ilişkilerinin test edildiği bir süreci değil, Putin'in de ne kadar muktedir olduğunun test ediliği bir süreç.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS