İdlib’te neler oluyor? Son dakika İdlib haberleri: 6 şehit!

İdlib’te neler oluyor? Son dakika İdlib haberleri: 6 şehit!

İdlib’de neler oluyor? 6 askerimizin İdlib’de şehit olmasının ardından kamuoyunda bu sorunun cevabı merakla araştırılıyor. Peki, İdlib’de neler oluyor? İşte, 6 askerimizin de şehit olduğu İdlib’de 29 Ocak’tan beri yaşananlar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3 Şubat: İdlib'de Rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 6 askerimiz şehit oldu.

3 Şubat: Esad rejimi güçleri ve Rusya'nın İdlib'e saldırıları nedeniyle son bir haftada Türkiye sınırna göç edenlerin sayısı 151 bini geçti.

2 Şubat: Türk Silahlı Kuvvetleri, tank yüklü tırlar, çok namlulu roketatar (ÇNRA), kapalı kasalar ve personel taşıyıcı zırhlı araçlardan oluşan yaklaşık 80-85 araçlık konvoyu İdlib'in güneydoğusunda Serakib ilçesine gönderdi. 

1 Şubat: İdlib’de rejim saldırılarının yeniden başlamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından askeri birliklere takviye olarak gönderilen zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), Fırtına obüsleri Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

31 Ocak: Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib konusunda Türkiye’nin tutumunu açıkladı. Erdoğan konuyla ilgili, “Türkiye'nin güvenlik ve istikbal önceliklerinden daha önemli olamaz. Bu bakımdan Suriye'nin ne diğer bölgelerindeki ne de İdlib'deki duruma seyirci kalmayacağız ve kalamayız.” dedi.

30 Ocak: MGK bildirisinde, İdlib başta olmak üzere Suriye'nin çeşitli bölgelerinde teröre karşı ilave tedbirlerin alınması kararlılığı vurgulandı.

30 Ocak: Rus savaş uçaklarının İdlib'de bir hastane ve fırını da hedef aldığı saldırılarda 10 sivil hayatını kaybetti.

30 Ocak: Beşşar Esad rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, Rusya'nın hava desteğiyle, İdlib'in güneydoğusunda 6 yerleşimi daha ele geçirdi.

29 Ocak: Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve Rusya'nın İdlib'deki sivil yerleşimlere düzenlediği saldırılarda en az 8 sivil hayatını kaybetti, 20'den fazla sivil yaralandı.

29 Ocak: Rusya destekli Esad rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak İdlib'in en büyük ilçesi Maarratünnuman'ı ele geçirdi.