İdris Baluken: Diğer yöntemlerimizi devreye koyacağız

İdris Baluken: Diğer yöntemlerimizi devreye koyacağız

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dokunulmazlıklarla ilgili başvuruyu reddeden Anayasa Mahkemesi kararına "Bizim açımızdan hukuki süreç bitmemiştir. Bununla ilgili ret kararı verdikten sonra biz hukuki süreçle ilgili diğer yöntemlerimizi devreye koyacağız" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken TBMM'de yaptığı basın açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Baluken Anayasa Mahkemesinin dokunulmazlıklarla ilgili başvuruyu reddetmesi kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:


"Anayasa Mahkemesinin bu kadar hızlı, alel acele karar vermesini manidar buluyoruz. Asgari hukuk kriterleri işletilmiş olsa bu red kararının verilmemiş olması gerekirdi. Bununla ilgili ayrıntılı değerlendirme yapmamız için gerekçeli kararı beklememiz gerek. Bu kısa süre içinde anayasa mahkemesinin işlettiği hızlı süreçte anayasa mahkemesinin nasıl baskı altına alındığını da hepimiz gördük. Yüksek yargının cumhurbaşkanına bağlı olduğunu başbakan yardımcısından işittik.


Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişinin kendisini yargının başı olarak tanımladığını hep beraber izledik. Bunlar bilinçli bir baskı oluşturmaydı. Anayasa Mahkemesine. Bizim açımızdan hukuki süreç bitmemiştir. Bu başvuru Anayasa'nın 85'inci maddesi kapsamında yapılan başvuruydu. Bununla ilgili red kararı verdikten sonra biz hukuki süreçle ilgili diğer yöntemlerimizi devreye koyacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS