İETT otobüsleri Afrika yollarında

İETT otobüsleri Afrika yollarında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti sırasında Gana'da konuşmuş, "Burada ekmek çok" demiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Gana'ya 30 otobüs hibe edeceğini açıklamıştı. Bu hibeler başladı bile. İETT Çad ve Liberya'ya yirmişer otobüs gönderdi, bu ülkelerden gelen ekipleri de İstanbul'da eğitiyor. İETT otobüslerinin yollanacağı sıradaki Afrika ülkeleri ise, Fildişi Sahilleri, Nijerya ve Novipazar.

Filosunu tamamen yenileyen İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle çalışır durumdaki otobüslerini ihtiyaç duyulan ülkelere göndermeye devam ediyor.


Erdoğan 'Burada ekmek çok' dedi, Gana'ya 30 otobüs hediye etti


İETT'den yapılan açıklamaya göre, otobüslerin kullanımı ve bakım onarımı ile ilgili eğitim almak için ilk ekip Liberya'dan İstanbul'a geldi. 2 hafta boyunca İETT tarafından eğitime tabi tutulan ekip ülkelerindeki personele aynı eğitimi vermek üzere görevlendirildi.


'Panik butonlu' metrobüsler yollarda


Liberya'dan gelen 10 kişilik teknik heyete mühendis ve teknik personel tarafından uygulamalı ve teorik eğitimler verildi. Otobüslerin tamir ve bakımı, filo yönetimi, elektrik mekanik sistem ve arıza tespiti gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ile görüşmesinin ardından Çad'a ve Liberya'ya yirmişer otobüs göndermişti.


Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hibe edilen otobüslere yenilerini ekleyerek Gana’ya 30 otobüs gönderileceğini açıklamıştı.


Otobüs hibeleri İETT ve TİKA işbirliğinde ihtiyaç sahibi ülkelere önümüzdeki günlerde de gönderilmeye devam edecek.


Otobüs hibe edilecek bölgeler arasında Fildişi Sahilleri, Nijerya, Novipazar gibi yerler bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS