İhsan Özkes: "Müezzin yalan söylemediği için sürüldü"

İhsan Özkes: "Müezzin yalan söylemediği için sürüldü"

CHP'li İhsan Özkes, Dolmabahçe Camisinin müezzininin sürülmesine ilişkin, "Yalancı şahitliğin en büyük günah olduğunu anlatan bir din görevlisinin, yalan söylemediği için sürülmesi, toplumun din algısında ciddi tahribat yapacaktır" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi Müezzini'nin Gezi Parkı eylemleri sırasında gerekeni yaptığını belirterek, "O, 'Allah'tan korkarım yalan söyleyemem' dedi. Diyanet'in, devasa bütçesiyle veremediği din dersini o verdi" diye konuştu.

İhsan Özkes, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, söz konusu camide içki içildiğine yönelik görüntülerin yayınlatılacağını söylediğini ancak böyle bir görüntünün yayınlanmadığını ifade etti.

Dolmabahçe Cami'nin müezzininin "sürgün edilmesinin" AK Parti'nin "kin ve intikamını" dindirmeye yönelik olduğunu iddia eden Özkes, şunları söyledi:

"Müezzinin sürgün edilmesiyle din görevlilerine adeta 'Allah'la AKP arasında kaldığınızda AKP tarafını seçmezseniz yanarsınız' mesajı veriliyor. Şayet din görevlisi, can havliyle camiye sığınanlarla polis arasında tampon görevini oluşturmasaydı, eylemciler, telafisi mümkün olmayan zararlar görseydi daha mı iyi olacaktı? Böyle fedakar din görevlisine ödül vermesi gereken Diyanet Başkanı Görmez, olay sonrası siyasi krizi yönetememiş ve faturayı müezzine kesmiştir. Görmez, Allah'ın kitabına değil Başbakan'ın gözlerine bakarak durum sergiliyor. Camilerde, yalancı şahitliğin en büyük günahlardan biri olduğunu, Müslüman'ın asla yalan söyleyemeyeceğini anlatan bir din görevlisinin, yalan söylemediği için sürülmesi toplumun din algısında çok ciddi tahribat yapacaktır. Bu din görevlisi, sağlıklı çalışmayan tek bir böbrekle yaşıyor ve eşi lösemi kanseri. Bu görevliyi 60 kilometre uzağa sürmek ölüme göndermektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS