İhya olmak ne demek TDK? İhya olmak ne anlama geliyor?

İhya olmak ne demek TDK? İhya olmak ne anlama geliyor?

Ermenistan ordusunun yenilgiyi kabul etmesinin ardından Nahçıvan koridoru kapsamında Azerbaycan'ın karadan bölgeye bağlantı kurması, Türkiye'nin doğusundaki illeri ve Gürcistan'ı umutlandı. Bu gelişme ile birlikte Türkiye'nin dört ili ihya olurken bir ülkeyle de ticaret daha fazla güçlenecek. Açılacak olan koridoru uzmanlar 'büyük avantaj' olarak nitelendirirken, ticarete de yeni bir boyut kazandıracağı söyleniyor. Bu gelişmelerden sonra ihya kelimesinin anlamı merak edildi. Peki, TDK İhya olmak ne demek? İhya olmak ne anlama geliyor? İhya olacak 4 il hangileri?

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı Ermenistan işgalinden kurtarması, Türkiye'nin dış ticaretine farklı bir boyut kazandıracak. Yeni Nahçıvan Koridoru'nun açılmasıyla birlikte Türkiye'nin 4 ili adeta ihya olacak. Uzmanlar, Azerbaycan’la Nahçıvan’ı birleştirecek Nahçıvan Koridoru'nun, bölge ülkeleri kadar Türkiye-Kazakistan ticaretini de artırma potansiyeli olduğunu belirtiyor.

İHYA OLACAK 4 İL HANGİLERİ?

İhya olacak iller arasında yer alan Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı gibi illerine ciddi anlamda bir kaynak sağlanacak.

İHYA NE DEMEKTİR?

İhya kelimesi, özellikle dini literatürde sıklıkla kullanılan kelimelerden biridir. Kullanımının sıklıkla gerçekleşmesi kelimenin manasının araştırılmasına sebep olmaktadır. Cümle içinde farklı şekillerde kullanılabilen ihya kelimesi, TDK'de birçok anlamı içermektedir.

İhya kelimesi İslam dini literatüründe kullanılabilen, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Akla gelen ilk anlamı mutluluğa kavuşturmaktır. Kelime anlamı olarak canlılığını kazanmak, yeterli düzeye ulaşmak, bayındır duruma gelmek gibi farklı anlamları da içeriğinde barındırabilir. Kelime cümle içinde farklı şekillerde ve farklı anlamlarda kullanılabilir.

TDK’YA GÖRE İHYA OLMAK NE ANLAMA GELİYOR?

İhya olmak canlılık kazanmak, mutluluğa kavuşmak, bayındır duruma gelmek gibi anlamları içermekte olan bir sözcük grubudur. Bu söz grubu da ihya kelimesinin eyleme dökülmüş halidir.

İhya kelimesi TDK'de canlandırmak, bayındır duruma getirmek ve mutluluk kazandırmak gibi anlamlara gelmektedir. İhya etmek kelimesi ihya sözcüğünün farklı kullanım şekillerinden biridir. İhya kelimesinin eyleme dökülmüş hali olarak da nitelendirilebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS