İkinci Kandil'e izin vermeyiz

İkinci Kandil'e izin vermeyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, PKK'nın güç ve konum elde etmeye çalıştığını söyleyerek "Sincar'ın ikinci Kandil olmasına asla izin vermeyiz. Bu yönde biradım atılırsa Türkiye gerekli tedbirleri alır, gerekli adımları atar" diye konuştu.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen fuarda gazetecilere açıklama yapan Kalın, Fırat Kalkanı Harekatının son durumuna ilişkin bilgi verdi. 24 Ağustos'ta Türkiye'nin kendi imkan ve kabiliyetleriyle ve uluslararası koalisyon çerçevesinde başlatılan harekatın planlandığı gibi devamettiğini, zaman zaman sahadaki gelişmelere bağlı olarak tempo kazandığı ya dasürece yayıldığı dönemlerin olabileceğini dile getiren Kalın, şunları söyledi:


Azzaz'dan El Bab'a kadar temizlendi


"Şu an itibariyle bildiğiniz gibi Cerablus'tan girildi. Azzaz'dan, El Rai'den, Dabık'tan ve şu an El Bab'a kadar olan bütün bölge DEAŞ'tan tamamen temizlenmiş durumda. Operasyon başarılı bir şekilde ve planlandığı gibi devam ediyor. Gerek koalisyon güçleriyle, ABD ve gerek Rusya'yla bunun koordinasyonu da sahada yapılıyor. Bizim öncelikli hedefimiz, belli bir bölümüne ulaştıktan sonra, bu bölgenin tamamen Türkiye açısından güvenli hale gelmesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da daha önce ifade ettiği gibi, El Bab da bu operasyonun önemli bir ayağını teşkil ediyor ve El Bab'a yapılan bu baskı diyelim DEAŞ'a karşı, hem Rakka'nın kurtarılması hem Suriye'nin diğer kasaba ve şehirlerinin DEAŞ'tan kurtarılması açısından önem arz ettiği gibi Musul operasyonu açısındanda önem arz ediyor.


'En ufak tereddütümüz yok'


Çünkü şu anda Türkiye, DEAŞ ile mücadelede uluslararası toplum ve koalisyon içerisinde de en önde gelen ülkelerden biri."Harekatın hedefine ulaşana kadar devam edeceğini, bu konuda en ufakbir tereddütlerinin olmadığını vurgulayan Kalın, "Zaten şu anda Hür Suriye Ordusu 2-3 kilometre gibi bir mesafede El Bab'a. Yani şehre girmesi yakındır ama özellikle etrafının temizlenmesi, güvenlik altına alınması noktasında da oradayoğun bir çalışma şu anda devam ediyor. Gene bu plan çerçevesinde bu harekatdevam edecek." ifadelerini kullandı.


'Halen insanlık suçu işleniyor'


Rejimin asıl yoğunlaştığı yerin Halep olduğuna dikkati çeken Kalın,şöyle devam etti :"Halep ve civarındaki askeri hareketlilik de devam ediyor. Maalesef rejim savaş ve insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Biz Halep konusunda daha önce pek çok girişimde bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Putin'le görüştü. Özellikle bu hava harekatının durdurulması ve insani yardımların oraya ulaştırılması noktasında. Fakat maalesef ne Cenevre görüşmelerinden ne ikili, üçlü girişimlerden şu ana kadar bir netice alamadık. Ondan sonra da bütün şey durdu. Aslında Türkiye bütün imkan ve kabiliyetleriyle o bölgeye insani yardımulaştırmak için hazır bekliyor. Eğer orada bir kısmi iyileşme ve çatışmasızlık durumu olursa biz hem Halep halkına yardım götürme noktasında hem de Halep merkezli bir siyasi çözüm bulunması konusunda girişimlerimizi yoğunlaştıracağız.


"PKK konum eldeetmeye çalışıyor"


Sincar konusuna da değinen Kalın, PKK'nın orada fiili bir durum yaratarak, Yezidileri kalkan ya da bahane olarak kullanarak oralara girmeye çalıştığını ifade etti.İbrahim Kalın, Sincar'da şu anda DEAŞ tehdidi ya da mevcudiyeti olmadığına vurgu yaparak, "Daha önce peşmergenin orada bizzat Mesut Barzani'nin öncülüğünde yürüttüğü bir operasyon vardı. O çerçevede aslında şehir büyük oranda DEAŞ'tan temizlendi ama görünen o ki orada PKK bir fiili durum yaratarak şehirde kendine güç ya da konum elde etmeye çalışıyor. Daha önce sayın cumhurbaşkanımız ifade etti. Ben de burada bir kez daha altını çizerek söylüyorum, Sincar'ın ikinci Kandil olmasına asla izin vermeyiz. Bu yönde bir adım atılırsa Türkiyegerekli tedbirleri alır, gerekli adımları atar. Bunu da net bir şekilde burada ifade edeyim." diye konuştu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS