TCDD'ye soruşturma

TCDD'ye soruşturma

Ankara Başsavclığı, TCDD'ye (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) yönelik soruşturma başlatıldığı yönündeki haberleri doğruladı. Başsavcılık, haberlerin içeriğindeki bazı bilgilerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TCDD'nin yaptığı bazı ihalelerle ilgili ihbarlar üzerine bir soruşturma yürütüldüğünü ancak konu hakkında kamuoyuna yansıyan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TCDD'nin yaptığı bazı ihalelerle ilgili yapılan ihbarlar üzerine soruşturma olduğunu açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Cumhuriyet Gazetesi'nin 25.12.2013 tarihli baskısının 1. ve 6. sayfasında "Heryerde rüşvet' başlığı altında yayınlanmış olup haber içeriğinde belirtilen dosya ile ilgili olarak, "TCDD'nin yaptığı bazı ihalelerle ilgili yapılan ihbarlar üzerine Cumhuriyet Savcılığımız tarafından soruşturmaya başlanıldığı, soruşturmanın halen devam ettiği, haber içeriğindeki bazı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturmanın Ceza Mahkemesi Kanununun 157. maddesinde düzenlenen 'soruşturmanın gizliliği' çerçevesi içerisinde yürütüldüğü, haberde belirtilen bilgilerin nasıl elde edildiği anlaşılamamakla birlikte soruşturmanın gizliliğini ihlal edenler bakımından Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından ayrıca soruşturma  başlatıldığı kamuoyuna saygı ile duyurulur."


TCDD'den açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD), Kurum çalışanları hakkında soruşturma yapıldığı yönünde bazı gazetelerde haberlerin yer aldığı belirtilerek, "Bugüne kadar Kuruluşumuzdan hiç kimsenin ifadesine başvurulmamıştır" denildi.


TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde TCDD hakkında ithamlar içeren haberler çıktığı, aynı haberlerin internet sitelerinde de yer aldığı ifade edildi


Açıklamada şunlar kaydedildi: "Söz konusu haberlerde, şüpheli oldukları iddia edilen TCDD Genel Müdürü dahil olmak üzere Kuruluşumuzdan diğer bazı isimlere de yer verilmiş olup, haklarında soruşturma yapıldığı yönünde ifadelere yer verilmiştir. Bugüne kadar Kuruluşumuzdan hiç kimsenin ifadesine başvurulmamıştır. İsimleri yazılarak zan altında bırakılan Kuruluşumuz çalışanlarının iddialara ilişkin yasal hakları saklıdır."


Öte yandan TCDD Genel Müdürü Karaman da kızının düğününün Haliç Kongre Merkezinde yapıldığını ifade ederek, "Düğüne ait masraflar ile İngiltere'deki harcamalar tarafımızca karşılanmıştır. Buna ilişkin faturalar ve ödeme belgeleri bende mevcuttur" dedi.

Karaman gözaltında değil

Öte yandan TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, "TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın gözaltına alındığına dair bir internet sitesinde yer alan haber gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Bu arada Süleyman Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı internet sitelerinde gözaltına alındığına dair çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İşinin başında olduğunu ve şu anda Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının test sürüş hazırlıklarıyla ilgilendiği ifade eden Karaman, "Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattının tamamlanması için var gücümle çalışıyorum. Gözaltı iddialarının nereden çıktığını anlamıyorum. Bana bu yönde gelen bir bilgi yok" diye konuştu.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları kapsamında Arifiye istasyonuna gelerek, "Piri Reis" adlı test treninde deneme sürüşü yapan Karaman, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada da şöyle konuştu: "Maalesef sabah bazı gazete manşetlerini görünce böyle bir durum olduğunu gördük. Daha sonra makamıma geçtim ve orada gereken açıklamayı yaptım. Bizim bilmediğimiz ama gazete manşetlerinden öğrendiğimiz bir soruşturma olduğu söyleniyor. Bize herhangi bir soru sorulmadı, herhangi bir sorgulama yapılmadı. Bu işin çözüldüğünü sandıktan sonra test çalışmalarına katılmak için buraya gelirken tutuklama kararı olduğunu duydum. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Henüz benim bildiğim bir şey yok.

İnşallah olmaz da. Konunun içeriğini bilmiyorum. Bazı gazetelerde yazanları biliyorum. Sadece haberlerden duydum yani. Bir sorgu gözükmüyor. Konuyla ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da açıklama yaptı ve konunun gizliliğini belirtti. Bizim bütün gücümüz, Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Treni bitirip halkımızın hizmetine sunmaktır. Bunun için buradayız. Devletimizin ve hükümetimizin demiryolu yatırımlarına verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz istiyoruz ki basınımız da daha çok destek versin. Böyle haberlerle bizi sıkıntıya girmemizin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS