Son Dakika

İl il koronavirüs risk haritası 31 Mart 2021! İllerin renk kodu haritası değişti mi? Haftalık koronavirüs vaka sayıları artan, azalan iller!

A A

12.03.2021 - 13:49 Son Güncelleme:

Sağlık Bakanlığı tarafından her hafta il il koronavirüs risk haritası yayınlanıyor. Son olarak 20-26 Mart haftasına ait koronavirüs vaka sayıları yayınlandı. Yayınlanan bu haritaya göre illerin yeni renk kodlarının nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Fahrettin Koca’nın iki haftada bir güncellenecek bilgisi verdiği illerin renk kodları güncellendi mi, ne zaman güncellenecek?

İl il koronavirüs risk haritası 31 Mart 2021! İllerin renk kodu haritası değişti mi? Haftalık koronavirüs vaka sayıları artan, azalan iller!

Kademeli normalleşme sürecinde Türkiye'nin koronavirüs vaka sayıları haritası her hafta, karonavirüs renk haritası ise iki haftada bir güncelleniyor. Türkiye düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olarak renklerine göre ayrıldı ve kısıtlamalar belirlendi. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kademeli olarak normalleşme sürecine girdiğimiz süreçte yeni renk kodu haritası merak konusu oldu. 

İL İL KORONAVİRÜS RENK KODU HARİTASI GÜNCELLENDİ Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en son 20-26 Mart 2021 güncel koronavirüs risk haritası verilerini yayınladı. İllerin renk kodu haritası da 20-26 Mart haftası olarak yayınlandı. İki haftada bir güncellenecek olan illerin renk kodu haritası 29 Mart 2021 tarihinde güncellendi.

20-26 MART 2021 İLLERİN RENK KODU HARİTASI DEĞİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından paylaştığı 20-26 Mart 2021 risk haritasına göre, Ankara, İstanbul ve İzmir'in aralarında bulunduğu 58 şehir, çok yüksek risk grubunu içeren kırmızı kategoride yer aldı. Daha önce mavi renk ile düşük risk kategorisinde yer alan Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı ve Iğdır'ın haritadaki rengi değişti. Yeni haritaya göre, yalnızca Şırnak'ın rengi düşük riski temsil eden mavide kaldı.

Marmara Bölgesi'ndeki tüm iller kırmızı renge bürünürken, Ege Bölgesi'nde sarı renk ile orta risk grubundaki Uşak, turuncu renkle yüksek risk grubunda Manisa, Denizli ve Afyonkarahisar dışındaki iller kırmızı renkli çok yüksek risk grubunda yer aldı. Akdeniz Bölgesi'nde turuncu renk ile yüksek risk grubundaki Burdur, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki iller kırmızı renkte belirtildi.


İç Anadolu Bölgesi'nde yalnızca Kırşehir turuncu renk ile yüksek risk grubunda yer alırken, diğer tüm iller çok yüksek risk grubunda sayıldı.

Karadeniz Bölgesi'nin tamamı kırmızı renkte kalırken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars, Ağrı, Tunceli ve Bingöl turuncu renkli yüksek risk grubunda, Hakkari, Van, Bitlis, Muş sarı renkli orta risk grubunda, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Malatya ise kırımızı renkli çok yüksek risk grubunda yer aldı.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise mavi renkli düşük riskli tek il Şırnak oldu. Siirt, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin sarı renkli orta risk grubunda, Kilis, Gaziantep ve Adıyaman ise kırmızı renk ile çok yüksek risk grubuna dahil oldu.

İLLERE GÖRE RİSK HARİTASINA RENK KODLARININ DAĞILIMI

100 ve üstü Çok Yüksek Riskli ( KIRMIZI )
36 - 100 arası Riskli ( TURUNCU )
11 - 35 arası Orta Riskli ( SARI )
10 ve altı Düşük Riskli ( MAVİ)

İLLERİN RENK KODLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, geçtiğimiz günlerde hemen bir renk değişimi olmayacağını belirterek, “Haftalık vaka sayıları dışında, birden fazla gösterge ile süreç takip ediliyor. Vaka sayılarında da ortalamalar dikkate alınıyor. Renk değişimi buna göre olacak” dedi. Yetkililer de vaka sayılarının yanı sıra, hastane yatış oranları, yatak sayısı gibi birçok etkenin illerin renginin belirlenmesinde kullanıldığını belirtiyor. 

20-26 MART 2021 İL İL HAFTALIK VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20-26 Mart arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Bakanlığın covid-19 sayfasından paylaşılan tabloda vaka sayısı son günlerde en çok artan iller de görüldü. 

 İLLERE GÖRE VAKA SAYISI ARTAN VE AZALAN İLLER

Haftalık verilere göre Samsun, İstanbul, Yalova, Giresun ve Sinop 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller oldu. 

- İzmir'de haftalık Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide 156,48 oldu.

- Haftalık Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide 184,29 olarak haritaya yansıdı.

- Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 401,62 olarak görüldü.

Haftalık verilere göre Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Mardin ve Van 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller oldu. Risk haritasında da Şırnak ülke genelinde tek mavi il olarak yer almıştı.