İmam hatiplere "fen ve sosyal bilimler projesi"

İmam hatiplere "fen ve sosyal bilimler projesi"

İmam hatiplere "fen ve sosyal bilimler projesi"

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, Türkiye'nin farklı illerindeki 34 Anadolu imam hatip lisesinde ilk kez "Fen ve Sosyal Bilimler Projesi" uygulanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemiyle Türkiye'nin her yerinden öğrencinin kaydı yapılabilen proje kapsamındaki Anadolu imam hatip liselerinde öğrenciler, derslerin yanı sıra seçtikleri alanlarla ilgili seminerler, konferanslar, söyleşiler, bilim atölyeleri, laboratuvar çalışmaları, bilimsel etkinlikler ve geziler ile araştırma ve inceleme etkinliklerine katılacak, ilgi gruplarına göre alan okumaları yapacak.

2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren "Fen ve Sosyal Bilimler Projesi" uygulamaya hazırlanan proje imam hatip liselerinde, imam hatiplerde okutulan mesleki derslerin yanı sıra fen ve sosyal bilimler lisesi müfredatı uygulanacak.

Fen ve sosyal bilimler alanında ders seçen öğrenciler, bu dersleri üniversitelerle iş birliği ile daha etkin bir şekilde alma imkanı bulacak.

Fransa'dan çok önemli Türkiye kararı

Gelecek eğitim-öğretim yılında sınırlı sayıda öğrenci alacak proje okulların, üniversitelerle yapacakları iş birliği çerçevesinde akademik ortamlardan ve imkanlardan olabildiğince yararlanması planlanıyor. Öğrenciler, eğitim koçluğu uygulamaları ile danışman öğretmenlerinin rehberliğinde istedikleri alanda üniversiteye hazırlanacak.

Diyarbakır'da TOBB Ferdi Yiğit Anadolu İmam Hatip Lisesi, Batman'da TP Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl'de ise Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, "Fen ve Sosyal Bilimler Projesi" kapsamında eğitim verecek.

Burs arayışı

Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin, Türkiye'nin sayılı projelerinden biri olduğunu söyledi.

Atalay Filiz'in bavulundan bunlar çıktı

Öğrencilerin hem imam hatip programı hem de fen ve sosyal bilimler programını beraber öğreneceğini belirten Kurtaran, öğrencilerin birçok imkandan yararlanacağını, özellikle hazırlık sınıfı okumaları sonucu yabancı dille ilgili ciddi bir eğitim alacaklarını dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahmut Kurtaran, öğrencilerin İngilizce ve Arapça eğitimi alacağını da bildirdi.

"Bu okulumuza devam edecek öğrencilerimiz pansiyonda kalmayıp, eğer eve gidip gelecekse taşımada da kolaylık sağlayacağız. Özellikle yüksek puanla girecek çocuklarımıza burs arayışı içerisindeyiz. TEOG'tan 450 puan ve üstünde gelen öğrencilerimize burs vereceğiz." ifadelerini kullanan Kurtaran, Batman'da özellikle kız imam hatip lisesinin bu projeye dahil edilmesinin sevindirici olduğunu anlattı.