İmama sela tepkisi gösteren 2 kişiye 15 yıl hapis istemi

İmama sela tepkisi gösteren 2 kişiye 15 yıl hapis istemi

İstanbul'da 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında sela okuyan bir imama tepki gösteren ve tutuklanan iki kişi hakkında, "FETÖ'ye üyle olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım ettikleri" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İzmir'de müezzini tartaklayan kadın teslim oldu


İstanbul Küçükçekmece'de 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sela okuyan Gültepe Camisi imamına tepki gösteren ve bu nedenle tutuklanan iki kişi hakkında, "FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme", "görevi yaptırmamak için direnme" ve "hakaret" suçlamalarıyla 6,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


Gece okunan sela tedirginlik yarattı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 2 şüpheli hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, cami imamı "mağdur" sıfatıyla, imama tepki gösteren ve tutuklu bulunan K.G ve N.Y ise şüpheli sıfatıyla yer alıyor.


Siirt'te erken okunan ezan vatandaşları darbe oluyor diye sokağa döktü


'Bu iş bitmiştir, Cumhurbaşkanı alınmış'


15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilgilere yer verilen iddianamede, Diyanet işleri Başkanlığınca tüm müftülüklere ve imamlara, darbe girişimi sırasında ezan ve sela ile bildiri okunması talimatı yollandığı belirtildi. Küçükçekmece'deki İstasyon Mahallesi'nde bulunan Gültepe Camisi imamının da bu doğrultuda sela ve ezan okuduğu, camiden çıktığı sırada da şüpheliler K.G. ve N.Y'nin üzerine yürüyerek, "Ne ezanı, bu iş bitmiştir. Cumhurbaşkanı alınmıştır" diye bağırdığı ileri sürüldü. Olay sırasında mahalle sakinlerinden bazılarının araya girdiği anlatılan iddianamede, şüphelilerden K.G.'nin imama küfür ettiği iddia edildi.


'Örgütün amacına yardımcı oldular'


İddianamede iki şüpheli ismin "Fetullahçı Terör Örgütü" ile bir bağlantısı olmadığı aktarılan iddianamede sela okunması, "darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşların ve kamu görevlilerinin moral ve motivasyonlarını sağlamak ve vatandaşları mücadele etmeye çağırıp darbe girişimini yapan silahlı terör örgütünün direncini kırmaya yönelik faaliyet" olarak nitelendirildi. Savcı iki şüpheliyi, örgüt üyesi olmasalar da bu faaliyeti engelleyerek, "terör örgütünün amacını gerçekleştirmesine yardımcı olma kastıyla hareket etmekle" suçladı.


'Darbeye bilerek isteyerek yardım suçlaması'


İddianamede, tutuklu bulunan iki kişi hakkında "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Cebir ve tehditle kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek" suçlamalarıyla ayrı ayrı 5,5 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca şüpheli K.G hakkında "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret etmek" suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası da talep edildi.


Soruşturmayı yürüten savcılık, hazırladığı iddianameyi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne karar vererek, ilk duruşmanın 22 Kasım'da yapılmasına karar verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS