Independent'in haberi TBMM gündeminde

Independent'in haberi TBMM gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İngiliz Independent Gazetesi'nde çıkan bir habere göre, çatışma bölgelerindeki silah ve mühimmatın dolaşımı üzerinde araştırma yapan Conflict Armament Research (CAR) kuruluşunun, Suriye ve Irak'taki IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin, patlayıcı yapımı için ihtiyaç duyduğu malzemelerin büyük bir kısmının Türkiye'den sağladığı iddialarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İngiliz Independent Gazetesi'nde çıkan bir habere göre, çatışma bölgelerindeki silah ve mühimmatın dolaşımı üzerinde araştırma yapan Conflict Armament Research (CAR) kuruluşunun, Suriye ve Irak'taki IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin, patlayıcı yapımı için ihtiyaç duyduğu malzemelerin büyük bir kısmının Türkiye'den sağladığı iddialarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi verdi. Altıok'un Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle: "İngiliz Independent Gazetesi'nde çıkan bir habere göre çatışma bölgelerindeki silah ve mühimmatın dolaşımı üzerine araştırma yapan Conflict Armament Research (CAR) kuruluşu, Suriye ve Irak'taki IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin, patlayıcı yapımı için ihtiyaç duyduğu malzemelerin büyük kısmını Türkiye üzerinden sağladığı iddia edilmiştir. Gazetenin haberleştirdiği CAR raporuna göre, aralarında kimyasal ve elektronik malzemeler ile gübre ve kabloların da bulunduğu, bomba yapımında kullanılan malzemelerin birçoğu, IŞİD'in kontrolündeki bölgelere Türkiye üzerinden girmiştir. CAR raporunda, kaçakçılığın artmasıyla IŞİD'in eline geçen malzemelerin de çeşitlenip arttığı, örgütün giderek daha komplike ve güçlü patlayıcılar hazırlayabildiği belirtilmiştir. Avrupa Birliği'nin de fon sağladığı CAR adlı kuruluşun raporu, Suriye ve Irak'ta kullanılan el yapımı patlayıcıların 20 ay boyunca incelenmesi sonucu yazılmıştır.Türkiye ve IŞİD'in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda


CAR bomba yapım malzemelerinin sadece Suriye ve Irak'ı çevreleyen ülkelerden gelmediğini, ancak "ana geçitin" Türkiye olduğunu iddia etmiştir. Yine CAR Başkanı Bevan'ın şu sözlerine yer verilmiştir: "CAR araştırmacıları Türkiye'den Suriye'nin kuzeyine tırların, araçların, insanların, gıda ve petrolün geçiş yaptığını gördü. Türkiye ve IŞİD'in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda."Hükümetin cihatçı terör örgütlerine yardım ve yataklık ettiğini düşünüyor musunuz?


 


İngiliz Independent gazetesinin yukarıda belirtilen haberine istinaden; Hükümetiniz Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili CAR kuruluşunun ve Independent Gazetesi'nin iddialarını araştırmış mıdır? Araştırmışsa eğer hangi sonuca ulaşmıştır? Gazetenin ve CAR kuruluşunun iddiaları doğru ise yetkililerle ilgili soruşturma süreci başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa eğer soruşturma hangi aşamadadır? Hükümetinize bundan önce yurtiçi veya yurtdışı kuruluşlardan "IŞİD'in bomba yapımında kullanılan malzemelerinin Türkiye üzerinden gittiği" iddiasıyla başvuru, bilgilendirme yapılmış mıdır? Yapılmışsa eğer hükümetiniz bu başvuru veya bilgilendirmelere istinaden ne gibi bir işlem yürütmüştür? Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarından, bugüne kadar IŞİD'in, El Nusra'nın ve Suriye'deki diğer cihatçı grupların kontrol ettiği sınırlar boyunca geçişi gerçekleşen tırlarla ne gibi malzemeler taşınmıştır? Hükümetiniz ve ilgili kurumlarınız geçişi gerçekleştiren tırları incelemiş midir? Basında belgeleriyle birlikte yer alan tırlarla silah taşınma olayıyla, CAR kuruluşunun mevcut iddiaları arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor musun? Yukarıda iddia edilen bilgiler doğru ise; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Ortadoğu'yu ve ülkemizi kana bulayan cihatçı terör örgütlerine yardım ve yataklık ettiğini düşünüyor musunuz?"


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS