İngiliz basını seçim sonuçlarını böyle gördü

İngiliz basını seçim sonuçlarını böyle gördü

Türkiye'deki genel seçimleri yakından takip eden İngiliz basın yayın kuruluşları, seçim sonuçlarını şu başlıklarla okurlarına aktardı:

BBC: AKP'nin Merkez Binası'nda Asık Suratlar


İktidardaki AKP erken seçim sonuçlarına göre oy kaybediyor. HDP ise yüzde 10 barajını aşarak meclise ilk defa milletvekili getirmeyi garantiledi. BBC'nin İstanbul muhabiri Mark Lowen, ziyaret ettiği AKP'nin merkez binasında seçim sonuçlarını izleyenlerin sonuçlar açıklandıkça yüzlerinin asıldığını gözlemledi.


New York Times'tan seçim yorumu!


CHP Genel Merkezi önünde gerginlik


İşte Davutoğlu'nun balkon konuşması


Telegraph: Recep Tayyip Erdoğan'ın daha fazla güç hayalleri yıkıldı


Erdoğan'ın daha fazla güç hayali iktidardaki partinin 10 yıldan fazla bir süredir ilk defa en kötü sonucu almasıyla yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Kürtleri destekleyen bir parti, meclise girmeyi başardı


Guardian: AKP çoğunluğu kaybediyor


Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki partisi oyların yüzde 41'ini alacağı tahmin ediliyor. Bu da hükümeti kurmak için bir partiyle koalisyon yapması gerektiği anlamına geliyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günkü seçimlerde son 10 yıldan daha fazla bir zamandır ilk defa en büyük yenilgisini yaşadı. Parti tek başına iktidar olmak için alması gereken gerekli çoğunluğu kaybediyor. Hükümet kurmak için başka bir parti ile koalisyon kurması gerekebilir.


Financial Times: Kürtleri destekleyen parti kazanırken Erdoğan kötüye gidiyor


AK Parti 13 yıllık iktidarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hayret verici bir darbeyle parlamentoda çoğunluğu kaybediyor. Tek parti iktidarının sonuyla Erdoğan'ın gücünü artırmak için anayasa değişikliği için yaptığı mücadelenin sonu gelmiş oldu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS