İngiliz heyet "Suriyeli çocuk işçi" kontrolü için Türkiye'de

İngiliz heyet "Suriyeli çocuk işçi" kontrolü için Türkiye'de

İngiliz parlamenterlerden oluşan heyet, ülkelerinde faaliyet gösteren firmaların Türkiye'deki tedarikçilerinde Suriyeli çocuk işçi çalıştırıldığına yönelik iddialar üzerine Türkiye'ye geldi.

İngiliz medyasında, ülkede faaliyet gösteren firmaların Türkiye'deki tedarikçilerinde Suriyeli çocukların çalıştırıldığına dair iddialar yer almaya devam ederken, parlamenterlerden oluşan heyet TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu ziyaret etti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, komisyon üyeleri, "ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli çocukların çalıştırılmaları yoluyla istismar edildiği yönündeki" iddiaları soran heyetle, konuya ilişkin bilgi notunu paylaştı.

Her çocuğu çalıştırmak yasak

Notta, Suriyeli ile Türk çocuklar arasında ayrım yapılmadığı ve bu çocukların çalıştırılmalarının da yasak olduğu vurgulandı.

Sayısal verilerin de paylaşıldığı bilgi notunda, Türkiye'de geçen yıl yapılan 20 bin 277 denetimde, 15 yaş altı 25 çocuk tespit edildiği belirtildi.

Geçen yıl yapılan 11 bin 805 ihbardan yalnızca üçünün "mevzuata aykırı çocuk işçi çalıştırılması" konusunda olduğuna işaret edilen notta, bu rakamın, Türkiye'nin çocuk işçiliğine karşı yaptığı mücadelenin etkisini gösterdiği vurgulandı.

Suriyeli çocuklar konusunda tek sorumluluk Türkiye'nin değil

Her ülkedeki gibi Türkiye'de de bazı istisnaların olabileceği kaydedilen notta, Suriyeli sığınmacılar konusunda uluslararası toplum üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğinde ve Türkiye'ye destek verdiğinde, mevcut istisnaların da ortadan kaldırılacağı ifade edildi.

Yurt dışında mal üreten işletmelerin, kendilerine iş veren firmaların denetimi altında bulunduğu hatırlatılan notta, yurt dışında bir endişe kaynağı varsa yapılması gerekenin "denetimleri artırmak" olduğu üzerinde duruldu.

BBC, iddiasında adı geçen firmaları paylaşmayı reddetti

Notta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, iddialara konu iş yerlerinin neresi olduğunu iletmesi halinde araştırılıp işlem yapılacağını bildirdiği İngiliz haber kuruluşu BBC'nin, bu talebi karşılamadığı belirtildi.

Uluslararası çaptaki dev giyim şirketlerince Suriyeli çocukların istismar edilmesini Türkiye'nin kabul edemeyeceği vurgulanan notta, çocuk işçiliğinin kolektif mücadele gerektiren bir konu olduğu, BBC'nin bilgileri paylaşması halinde gerekli denetim ve müeyyidelerin uygulanacağı kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS