İngiliz Jatomi'ye Ağrı'dan talip

İngiliz Jatomi'ye Ağrı'dan talip

Türkiye'de spor aletleri pazarının önde gelen oyuncularından Ağrılı işadamı Hasan İpek, Türkiye'den bir gecede kaçan Jatomi ile temaslara başladığını söyledi. Spor Dünyası markasıyla 1000'den fazla spor salonuna ürün tedarik ettiklerini dile getiren İpek, "Jatomi'nin salonlarına talibiz. Bu konu ile ilgili ilk temasları kurduk. Eğer salonları devrederlerse, 20 bin kişinin hakkını koruyacağım" dedi.

Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, Türkiye'den bir gecede çıkan dünyaca ünlü spor salonu markası Jatomi'ye Ağrı'dan talip çıktı. Türkiye'de yılda 60 milyon liralık spor aleti satan Ağrılı işadamı Hasan İpek, "Jatomi ile ilk teması kurduk. Polonya'ya gidip görüşeceğiz. Mevcut AVM'leri ve 20 bin üyenin haklarını devralmak istiyorum. Böylece hem mağdur olan insanlara yardım edeceğiz hem de spor salonlarını kurtaracağız. Tek talebimiz belli bir süre AVM'ler kiraları makul seviyeye çeksin. Yabancı firmalar Türkiye'de doğru bir modelle kurulmadıkları zaman kâr edemiyorlar. Jatomi'nin de birçok hatası oldu. Biz bu hatalara düşmeyeceğiz" dedi.


Kolay bir iş değil


Jatomi'nin Türkiye'den çekilmesinin ardından çalışmalar yaptıklarını dile getiren İpek, şunları söyledi: "Salonları mevcut haliyle devralmak istiyoruz. Yeni yatırım yapılması gerekirse yapacağız. Aletleri de yenileyebiliriz. Burada en önemli konu mağdur olan insanların haklarını korumamız olacak. Alışveriş merkezlerinin içerisinde çok büyük metrekarelerle kurulan bu spor salonlarını işletmek kolay değil. AVM'ler için de zor bir durum. Şuan ziyaretçi sayıları spor salonlarının kapalı olmasından dolayı düşüyor. Bu konuyla ilgili olarak onlar da önlem almalı. Biz sadece AVM'lerden kiraların makul seviyeye çekilmesini talep edeceğiz. Eğer bu talebimiz gerçekleşirse kimse mağdur olmayacak."


Jatomi Fitness mağdurları ne yapacak?


Cirosu 60 milyon TL


Bugüne kadar Türkiye'de 1000'den fazla spor salonu kurduklarını anlatan Spor Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan İpek, kendi şirketi ile ilgili şu bilgileri verdi: "Biz yıllardır yurtdışından spor aletleri ithal ediyoruz. Birçok markanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyorum. Şuan belediyeler ile çalışmaya başladık. Birçok belediye tesisinin spor salonlarını hazırlıyoruz. Yılda 60 milyon lirayı aşan bir ciromuz var. Gaziantep'ten İstanbul'a kadar birçok ilde çalışmalar yaptık. Spor kulüplerine de malzeme satıyoruz."3 yıllık aboneler var


Mevcut üyeler arasında uzun süreli abonelikleri bulunanlar olduğunu anlatan Hasan İpek, şu bilgileri verdi: "Biz bu işi incelemeye başladığımızdan beri çok ilginç şeylerle karşılaştık. Jatomi kapanmadan kısa süre önce dahi üyeler kabul etmiş ve bazı kişiler 3 yıllık abone olmuş. 20 bin kişiden bahsediyoruz. Bu insanlara kim yardım edecek" dedi.


Ünlü spor salonu Jatomi Fitness iflas etti


3 yılda 18.7 milyon Euro zarar


* Jatomi Fitness ilk önce çalışanlarına iflas ettiğini duyurdu. Bunun ardından çalışanlar bir saat içinde tüm salonları kapattı.
* Olayı Jatomi Fitness Group İdari Direktörü doğruladı ve salonun mağdurlarına bundan sonraki süreçte mahkemeye başvurmalarını söyledi.
* Bazı salonlarda üyeler çalışanlarla tartışırken, maaşlarını alamayan çalışanlar da isyan etti.
* Jatomi Fitness Grubu Kurumsal İletişim ve Organizasyon Müdürü Magdalena Kotula'nın servis ettiği bir açıklamada, Jatomi'nin, Türkiye'de devam eden operasyonlarında 3 yılda 18.7 milyon Euro zarar ettiği öne sürüldü.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS