İnsan kaçakçıları okul servislerini kiralıyor: Kaçakçıları 10 liraya taşıyorlar

İnsan kaçakçıları okul servislerini kiralıyor: Kaçakçıları 10 liraya taşıyorlar

İnsan kaçakçıları okul servislerini kiralıyor: Kaçakçıları 10 liraya taşıyorlar

Kavgalarıyla gündeme gelen okul servisleri, şimdi de göçmen kaçakçılığıyla gündemde. İçinde 30 kaçakla yakalanan servis şoförünün, Fatih-Halkalı arası için 250 TL’ye anlaştığı ortaya çıktı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öğrenci taşıyan bazı okul servislerinin adı şimdi de göçmen kaçakçılığına karıştı. İnsan tacirlerinin, dikkat çekmemek için kaçak göçmenleri, servis araçlarını ve şoförlerini kilometre başına para karşılığında kiraladığı ortaya çıktı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre İstanbul Emniyeti Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüğü birimleri son bir haftada bu şekilde kullanılan iki servis aracına operasyon düzenledi. Fatih'te 3 gün önce sırt çantalı çok sayıda şahsın bir servis aracına bindiği ihbarı üzerine araç takibe alındı. Çatalca ilçesinde düzenlenen operasyonda şoför, aracı polislerin üzerine sürdü, bir polis memuru yaralandı. Kaçmayı başaran şoför, aracı içerisindeki 29 kaçak göçmenle birlikte kilitlenmiş halde bırakıp kayıplara karıştı. Nisan ayında da benzer suçtan yargılanıp serbest bırakılan şoför aranıyor.

Fatih'ten Halkalıya...

Diğer operasyon ise geçen hafta gerçekleştirildi. Yine Fatih'ten bir servis aracına bindiği ihbar edilen kaçak göçmenleri taşıyan araç, ekiplerce durduruldu. 4'ü 18 yaşından küçük 30 kaçak kurtarıldı. Polisin tespitine göre, Avrupa'ya gidebilmek için çete üyelerine 5-10 bin TL arasında para ödeyen göçmenlerin, Halkalı'ya götürüldükten sonra bir kamyona bindirilerek Karadeniz sınırına götürüleceği, oradan da şişme botlarla denizden sınır dışına çıkarılacağı planlanıyordu. 30 göçmen, ölüm yolculuğu başlamadan kurtarılırken, çetenin Iraklı 4 üyesi H.R.O.O. (24), I.S.A. (37), H.T.N. (26) ve Y.M.H.H. (29) yakalandı.

Kilometre başına 10 lira

Tutuklanan Murat O., ifadesinde çete üyelerinin göçmen kaçakçılığı yaptıklarını bildiğini ancak paraya sıkıştığı için yaptığını itiraf etti. Oto hırsızlığından sabıkası çıkan Murat O., "250 liraya anlaştık. Halkalı'ya kadar kaçak göçmenleri götürecektim. Orada kamyona aktaracaklardı" dedi. İnsan kaçakçılarının, okul servisi şoförleriyle kilometre hesabına göre anlaşmaya vardıkları belirtildi. Bunun da kilometre başına 10 TL olduğu iddia edildi.