İnternete ilan verdiler: "Sahibinden satılık hor kullanılmış aile hekimi"

İnternete ilan verdiler: "Sahibinden satılık hor kullanılmış aile hekimi"

Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği politikasını ilginç bir yöntemle protesto etti. Sendika internet sitesine verdiği ilanda "Sahibinden Satılık Hor Kullanılmış Aile Hekimi" ifadeleri kullanıldı.

Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, "Sağlıkta Dönüşüm Programı" çerçevesinde Aile Hekimliği sisteminin yavaş yavaş bozulmaya çalışıldığını ve hedefin Birinci Basamak Sağlık hizmetlerini SGK ya da başka bir sermaye kuruluşuna parça parça ya da tümden devretmek, satmak olduğunu belirterek ilginç bir protesto eylemi yaptı. Mermer Vaizoğlu takma adıyla sahibinden.com sitesine "Sahibinden Satılık Hor Kullanılmış Aile Hekimi" başlıklı ilan veren Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, ilanı ciddiye alan vatandaşlardan da talep geldiğini söyledi.


Mermer Vaizoğlu takma adıyla verilen ilan "İş Makineleri" kategorisinde yer alırkan, ilanı ciddiye alan vatandaşlardan da satın alma talepleri geldi. Sağlık Bakanlığı'nın Aile hekimleri başta olmak üzere Birinci Basamak Sağlık hizmetlerini aksatacak, kaliteyi düşürecek uygulamalara devam ettiğini ifade eden Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Dr. Murat Bolat, Sağlık Bakanlığı'nın amacının Aile Hekimliği sistemini özelleştirmek veya parça parça satmak olduğunu iddia etti.


Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Dr. Murat Bolat, neden böyle bir ilanla protesto da bulunduklarını ise şöyle açıkladı ;


"Sağlık Bakanlığı "Sağlıkta Dönüşüm Programı" çerçevesinde sağlık çalışanlarını kölelik koşullarına zorlamakta, adeta alıştırmaya çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası anlaşmalarda yazılı tüm çalışma ilkelerini yok sayan Sağlık Bakanlığı, haftalık çalışma süresini önce 56 saate sonra da 7x24 çalışmaya çevirmeyi hedeflemektedir. Buradan hedeflediklerinin, zaman zaman açıkladıkları üzere 1. basamak sağlık hizmetlerini SGK ya da başka bir sermaye kuruluşuna parça parça ya da tümden devretmek/satmak istediklerini biliyoruz. Biz de buna dikkat çekmek için Mermer Vaizoğlu takma adıyla bir tasfiye satışı ilanını bir online satış sitesine verdik. Arkadaşlarımız şimdi bu ilanı sosyal medya grupları ve profillerinde paylaşmaktadır".


İlanın 4000'den fazla hekim ve sağlık çalışanı tarafından paylaşıldığını ve çok olumlu tepkiler geldiğini anlatan Dr. Murat Bolat; "Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı'nın hiçbir bilimsel temeli olmadan zorla aldırılan tıbbi malzemelerle ASM'leri bir tıbbi teknoloji çöplüğüne çevirmelerine de dikkat çekmek istedik. Sistemi yönetenlerde tam bir akıl tutulması yaşanmaktadır ve diyalog yolu bulamadığımız için bu şekilde farklı yöntemleri içeren yollara baş vurmaya devam edeceğiz" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS