Son Dakika

İOKBS Bursluluk Sınavı başvuru tarihi ne zaman bitecek? İOKBS 2021 başvurusunda son gün!

A A

25.02.2021 - 15:42 Son Güncelleme:

Başvurularının 8 Şubat 2021’de başladığı İOKBS Bursluluk Sınavı için geri sayım sürüyor. Elektronik ortamda yapılan başvuruların ardından sınav tarihi beklenecek. Peki, İOKBS Bursluluk Sınavı başvuru tarihi ne zaman bitecek? Bursluluk sınavı 2021 başvurusunda son gün!

İOKBS Bursluluk Sınavı başvuru tarihi ne zaman bitecek? İOKBS 2021 başvurusunda son gün!

5,6,7,8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen Bursluluk Sınavı için başvurular 8 Şubat'a başladı. 25 Nisan'da yapılacak olan İOKBS Bursluluk Sınavı başvurunda son güne girildi.  

İOKBS Bursluluk Sınavı son başvuru tarihi

8 Şubat'ta başlayan İOKBS Bursluluk Sınavı eski adıyla PYBS son başvuruları 26 Şubat 2021 tarihinde sona erecek. Başvuru işlemleri http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılıyor.  İOKBS başvuru formları arasında yer alan ek 1 formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekiyor.  Bursluluk Sınav sonuçları ise 18 Haziran'da www.meb.gov.tr adresinden açıklanacak.

İOKBS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

İOKBS BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

İOKBS bursu nedir, şartları nelerdir?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye'de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır. Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir. Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.