Irak'taki Suriye KDP'sinden Tel Abyad'da ilan edilen yeni kantona itiraz

Irak'taki Suriye KDP'sinden Tel Abyad'da ilan edilen yeni kantona itiraz

Irak'taki Suriye KDP'sinden Tel Abyad'da ilan edilen yeni kantona itiraz

Irak Kürdistanı'nın başkenti Erbil'de siyasi çalışmalarını sürdüren Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Suud Mele, PYD'nin Tel Abyad'da ilan ettiği yeni kantona karşı çıktı. Mele, "PYD'nin ilan ettiği kantonları tanımıyoruz" dedi.

PYD'nin, Suriye halklarını "ciddi tehlikelerle karşı karşıya bıraktığını" ileri süren Mele, "Bu partide ortak hareket etme mefhumu yoktur. PYD, Kürtleri ve bölgedeki halkları ciddi tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor. Suriye'nin kuzeyinde gücü elinde bulundurması ve imkanlarının artıyor olması yeni tehlikelerin doğmasına yol açabilir" şeklinde konuştu.

Suriye'nin kuzeyinde Tel Abyad'ı da içeren yeni Kürt kantonu

Rusya'nın öncülüğünden rahatsız

Kürtlerin, Suriye ve Irak'ta ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonda yer alması gerektiğini savunan Mele, şunları kaydetti:

"Suriye'nin ve Kürtlerin istikbali için bu daha hayırlıdır. Kürt halkının haklarını ve taleplerini karşılayacak koalisyon budur. Kürtler, Rusya'nın öncülüğündeki koalisyondan tarih boyunca zarar görmüştür. Bu koalisyon, Suriye ve Kürt halkının faydasına değil, zararına olmuştur."

Salih Müslim: "Türkiye rahat olsun"

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının da Esad'ın "ömrünü uzatma" amaçlı olduğunu dile getiren Mele, "Rusya, İran, Irak ile Suriye arasında oluşan koalisyon, Esad rejimini devam ettirmeyi amaçlıyor. Esad rejimi, bu saldırılardan önce çöküşe ve yıkıma doğru gidiyordu. Muhalefet bu süreçte birçok yeri ele geçirdi ve büyük ilerlemeler kaydetti. Fakat Rusya'nın gelişi ve oluşan koalisyonla ayakta kalmaya devam ediyor. Bu sayede daha da güçlenecektir. Bu ülkeler, Esad'ın kalmasını hatta daha da güçlenmesini hedefliyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Savunma Bakanlığından Tel Abyad ve eğit-donat mesajı

Rusya saldırılarının sürmesi ve PYD'nin tutumunu terk etmemesi durumunda ülkedeki iç savaşın daha da derinleşebileceği uyarısında bulunan Mele, "Savaş bu sefer, etnik ve dini bir mecraya girebilir. Alevilerle Sünniler arasında bir savaş uzak ihtimal değildir. Rusya'nın öncülüğündeki koalisyonda yer alan ülkelerin, bu yanlıştan vazgeçmesini ve uluslararası koalisyonla hareket ederek krizin makul çözümüne hizmet etmelerini temenni ediyorum" görüşlerini paylaştı.

Başbakan Davutoğlu'nun Gaziantep'teki esnaf ziyaretinde olay çıktı

Mele, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde askeri eğitim gören Suriyeli Peşmergelerin IŞİD'e karşı görevlendirilmesine ilişkin olarak da şunları söyledi:

"Rojava Peşmergesi Kürdistan bölgesinde bekliyor. Bunlar iyi eğitim almış ve DAEŞ'e karşı savaşacak donanıma sahip. Uzlaşı ve anlaşma neticesinde bu Peşmergeler, Suriye'ye geçip halkını ve toprağını DAEŞ'e karşı savunacaktır. Ne zaman geçeceğini söylemek zordur, fakat bunun en kısa sürede olması temennimizdir."