İran’lı aile uyum ve başarının en güzel örneklerinden biri oldu

İran’lı aile uyum ve başarının en güzel örneklerinden biri oldu

İran’dan 2009 yılında Türkiye’ye gelerek Aksaray’a yerleşen Kamal OUSHI, eşi ve oğlu ile birlikte Türkiye’ye uyum sağlama süreçlerini ve başarı dolu yaşam öykülerini anlattı.

Müzisyen olan ve mesleğini ülkesine göre Türkiye’de çok daha rahat bir şekilde sürdürebildiğini ifade eden Kamal OUSHI, aynı zamanda müzik dersleri veriyor. OUSHI Türkiye’ye olan sevgisini; “Ben Türkiye’yi seviyorum. Çünkü burada insan hakları çok daha gelişmiş. Ben bir müzisyenim, İran’da da bu mesleğimi sürdürmeye çalıştım ancak 2009 yılında ailemle birlikte Türkiye’ye geldik. Burada yaşam şartları çok daha yüksek ve özellikle kadınların hakları fazla. Ben burada erkekler ile kadınlar arasında bir fark göremiyorum.” şeklinde anlattı. OUSHI ayrıca; “Müzik benim hem hayatım hem mesleğim. Türkiye’ye geldikten sonra sanatımı gösterme imkânım daha fazla oldu. Keman başta olmak üzere bir çok enstrüman çalıyorum, aynı zamanda şarkı da söylüyorum. Şimdi bu şekilde geçimimi sağlıyorum. Bunun yanında özel dersler de veriyorum.” sözleri ile müziğe olan bağlılığını dile getiriyor.


Türkiye’ye uyum sağlamakta zorlanmadıklarını ifade eden Kamal OUSHI’nin eşi Shiva POURHOSSEINI ise, 2009 yılında Türkçe bilmeyerek geldiği Türkiye’de şimdi tercümanlık yapıyor. Bu başarısını ise şu sözlerle anlattı: “Türkiye’ye ilk geldiğimde maddi manevi çeşitli zorluklar yaşadım. Türkçe bilmiyordum. Bir süre sonra bir kadın giyim mağazasında çalışmaya başladım. Yeni yeni Türkçe öğreniyordum. Çalışma arkadaşlarım bana çok yardımcı oldular o dönemde. 2015 senesine kadar kendimi iyice geliştirdim ve iyi derecede Türkçe öğrendim. Sonrasında tercümanlık yapmaya başladım. İlerleyen süreçte Aksaray İl Göç İdaresi Müdürlüğünde tercüman olarak işe alındım. Şimdi iyi ki Türkiye’ye gelmişiz diyorum.”Kamal OUSHI ve Shiva POURHOSSEINI’nin 15 yaşındaki oğulları Kiyanosh OUSHI, Aksaray Güzel Sanatlar Lisesinde eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda babası Kamal’ın öğrencilerinden birisi olan Kiyanosh, OUSHI müziğe büyük ilgi duyuyor. Kiyanosh, OUSHI kendisini ve hedeflerini şu sözlerle anlattı: “Türkiye’ye ilk geldiğimizde ben 5 yaşındaydım. Okula burada başladım. Babamı da örnek alarak müziğe yöneldim. Şimdi eğitimime de bu yönde devam ediyorum. Liseden sonra da konservatuvar okumak istiyorum. Gitar başta olmak üzere birkaç enstrüman çalabiliyorum. Babamdan da çok şey öğrendim ve öğreniyorum.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS