İshak Paşa Sarayı nerede? İshak Paşa Sarayı hangi ilimizde? Hangi padişah yaptı?

İshak Paşa Sarayı nerede? İshak Paşa Sarayı hangi ilimizde? Hangi padişah yaptı?

İshak Paşa Sarayı tarihin en önemli yapılarından birisidir. Osmanlı mimarisi olarak bilinen İshak Paşa Sarayı tarihimizin en eski yapılarındandır. İshak Paşa Sarayı'nın tarihi ve özellikleri sıkça araştırılmaktadır. Peki ama İshak Paşa Sarayı nerededir?

İshak Paşa Sarayı Osmanlı Mimarisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı'nın en ihtişamlı eserlerindendir. Günümüzde İshak Paşa Sarayı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Peki İshak Paşa Sarayı nerededir? 

İshak Paşa Sarayı nerededir?

İshak Paşa Sarayı Ağrı'da bulunmaktadır. Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde birçok yerli ve yabancı turist bu sarayın tarihini merak etmektedir.  Doğubeyazıt ilçesinin Yukarıtavla mahallesinde bulunan Saray, Ağrı Dağı'na çok yakındır.  Doğubeyazıt ilçesinin 5 kilometre doğusunda bulunur. Doğubeyazıt ilçesine geldikten sonra özel araç ile birlikte İshak Paşa Sarayı'na ulaşmak yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir.

İshak Paşa Sarayı Tarihi

İshak Paşa Sarayı yapımına 1685 yılında başlanmış ve 1784 yılında tamamlanmış bir tarihi yapıdır. Yapımı yaklaşık olarak 99 yıl sürmüştür. Doğubeyazıt ilçesinin en önemli mimari yapılarından biridir. Saray türünde inşa edilen İshak Paşa Sarayı mimar Mehmet Paşa tarafından tasarlanmış bir yapıdır. Ünlü Kürt yazar Ahmed-i Hani İshak Paşa Sarayı'nda katiplik yapmıştır. İshak Paşa Sarayı oldukça büyük bir alana inşa ettirilmiştir. Günümüzde ise müze olarak İshak Paşa Sarayı'na ziyaret etmek mümkündür.

İshak Paşa Sarayı Özellikleri

- İshak Paşa Sarayı 116 odası bulunan bir saraydır.

- İshak Paşa Sarayı'nın içinde türbe, sur, cami ve iç dış surlar bulunmaktadır. Ayrıca divan ve harem salonları koğuşlar bulunmaktadır.

- Sarayın içinde pek çok motifler süslemeler bolca bulunur.

- İshak Paşa Sarayı Selçuklu Devleti'nin sanatını yansıtır.

- Tek kubbeli bir cami bulunur.

- Caminin içerisinde ki motifler bitkisel zengin motifler ile süslenmiştir.

- İshak Paşa Sarayı'nda klasik Osmanlı mimarisi eserler de bulunur.

- Saray'da aynı zamanda Avrupa Barok sanatının da izlerine rastlanır.

- İshak Paşa Sarayı'nda Türk kültürünün izlerine de rastlanmaktadır.

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

İshak Paşa Sarayı Ağrı'da yapılmış en önemli eserlerden biridir. Ayrıca Ağrı'da yapılmış en büyük tarihi yapıdır. İshak Paşa Sarayı çevre ülkelere Osmanlı Devleti'nin gücünü ve ihtişamını göstermek amacı ile yapılmış bir tarihi yapıdır. Tam anlamıyla bir Türk saray geleneği izlerine İshak Paşa Sarayı'nda rastlanır. Osmanlı Devleti Lale devrinde iken yapmış olduğu son en büyük yapı olarak İshak Paşa Sarayı'nı inşa ettirmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS