İsim değişmedi... Kayaköy olarak kalacak

İsim değişmedi... Kayaköy olarak kalacak

Fethiye'de Rum köyü olarak bilinen Kayaköy'ün Osmanlı arşivlerinde "Kayı" isminde Türk köyü olduğu iddiası üzerine, isim değişikliği için yapılan referandumda halk, köyün isminin Kayaköy olarak kalması yönünde oy kullandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe ile Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu'nun yaptığı araştırmalar sonucunda, Kayaköy'de 1400'lü yılların başında Osmanlı'ya bağlı Kayı ve Karakeçili Yörüklerinin yaşadığı belirtilmişti.


Köyün çevresindeki ev, medrese ve cami kalıntıları ile mezar taşlarında "Kayı" damgasına rastlayan araştırmacılar, bölgede Rumlardan önce Türklerin yaşadığını öne sürdü.


Araştırmacı Eroğlu'nun Fethiye Belediyesi'nin Mart ayı meclis toplantısında Kayaköy'ün isminin "Kayıköy" olarak değiştirilmesine ilişkin dilekçe vermesi üzerine, bazı meclis üyelerinin karşı çıkması neticesinde isim değişikliğine halkın karar vermesi için referandum kararı alınmıştı.


İsim değişikliğine ilişkin referandum, Kayaköy İlkokulu'na konulan sandık ile 08.00 - 17.00 saatleri arasında yapıldı.


Kayaköy'de ikamet eden 546 kişiden 316'sı oy kullandı. 13 kişinin "Kayıköy" olması için oy kullandığı referandumda, Kayaköy'ün ismi 299 kişinin oyuyla aynı şekilde kaldı.


Kayaköy Mahallesi Muhtarı Metin Ekiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, isim değişikliğine yönelik yapılan referandumda 299 kişinin oyuyla Kayaköy'ün isminin aynı şekilde kaldığını söyledi.


Ekiz, burada yaşayan insanların Kayaköy ismini benimsediği için isim değişikliğini istemediklerini, sandıktan da ismin aynı şekilde kalmasına yönelik sonuç çıktığını kaydetti.


Kayaköy sakinlerinden Mehmet Aydın ise Kayaköy isminden memnun olduklarını ve isim değişikliğini istemediklerini belirtti.


Yıllardır Kayaköy ismine alıştığına değinen Aydın, "İsim değişikliğine gelinceye kadar Kayaköy'ün bir çok sorunu var. Öncelikle onları halletmeliyiz. Biz köyümüzün adından memnunuz ve bu şekilde kalmasını istiyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS