İsrail Büyükelçiliği önünde bıçaklı saldırı girişimi

İsrail Büyükelçiliği önünde bıçaklı saldırı girişimi

İsrail Büyükelçiliği önünde elinde bıçak bulunan şüpheli, görevli polis tarafından bacağından vurularak etkisiz hale getirildi. Ankara Valiliği saldırganın örgüt bağlantısı olmadığını söyledi. Akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen saldırganın ilk ifadesinde "Ortadoğu'daki kanı durdurmak için yaptım" dediği öğrenildi.

İsrail Büyükelçiliği önünde silah sesleri duyuldu. 1 kişinin yaralı olarak etkisiz hale getirildiği ve olay yerine çok sayıda polis ekibinin sevk edildiği belirtildi. Etkisiz hale getirilen saldırgana ait olduğu belirtilen çanta bomba imha ekipleri tarafından inceleniyor. Saldırganın Osman Ç. olduğu ve polisteki ilk ifadesinde "Ortadoğu'daki kanı durdurmak için yaptım" dediği de öğrenildi. Ankara Valiliği, saldırganın örgüt bağlantısının bulunmadığını duyurdu.

İlk gelen bilgilere göre elçilik önünden birkaç defa geçen saldırgan daha sonra binaya girmeye çalıştı. Güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği kişi bacağından vuruldu. Olayla ilgili olarak terör polisinin inceleme başlattığı öğrenildi. Yaralı olarak etkisiz hale getirilen saldırgana ait olduğu belirtilen çanta bomba imha ekipleri tarafından inceleniyor. Olay sırasında elçilik çalışanlarının sığınağa girdiği ve güvende oldukları belirtildi.

Associated Press ajansına konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, elçiliğe girmeye çalışan bıçaklı kişinin vurulduğunu ve hafif şekilde yaralandığını söyledi. Nahshon, tüm elçilik personelinin güvende olduğunu belirtti.

İsrail maslahatgüzarı, saldırganın içeri girmeye çalışmadığını söyleyerek "Türk polisine teşekkür ederiz" dedi.

Kimliği belirlendi

İsrail Büyükelçiliği'ne girmeye çalışan kişinin 1978 yılında doğan Osman Ç. olduğu ifade edilirken, olayda saldırganın elinde çantayla tekbir getirerek elçiliğe doğru koşmaya başladığı belirtildi. Saldırganın ilk ifadesinde; "Ortadoğu'daki kanı durdurmak için yaptım" dediği öğrenildi.

Valilik: Örgüt bağlantısı yok

Bu arada Ankara valiliği yaralı ele geçen saldırganın herhangi bir örgütle bağlantısının bulunmadığını ve soruşturmanın sürdüğünü duyurdu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS