İsrail Enerji Bakanı Türkiye'de

İsrail Enerji Bakanı Türkiye'de

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, 23. Dünya Enerji Kongresine katılmak için bugün Tel Aviv'den İstanbul'a geldi. Konuk Enerji Bakanı Yuval Steinitz'in bu ziyaretinin Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normale dönmesi sonucu iki ülke arasında altı yıl aradan sonra bakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğu bildirildi. 

THY'ye ait bir uçakla Tel Aviv'den saat 09.30'da İstanbul'a gelen İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz'i Atatürk Havalimanı'nda İsrailli yetkililer tarafından karşıladı.İsrail Enerji Bakanı Steinitz'in Kongrede, “ Doğu Akdeniz'de Yeni Bir Manzaraö başlıklı oturumun açılış konuşmasını yapacağı bildirildi. Bu arada Yuval Steinitz'in Türk mevkidaşı Berat Albayrak ile iki ülke arasındaki enerji işbirliği konusunu görüşmek üzere bir araya gelecekleri belirtildi.Edinilen bilgiye göre ayrıca Steinitz'in Albayrak ile görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyecekleri ifade edildi.


2010'dan sonra ilk kez...


Türkiye İsrail ilişkilerindeki normalleşmenin bir sonucu olan bu ziyaretin iki ülke arasında altı yıl aradan sonra bakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olacağına dikkat çekildi. İsrail ile 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından, ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik Temmuz sonunda anlaşma imzalanmıştı.


Berat Albayrak'la görüştü


23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılmak için İstanbul'a gelen, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 


Bakan Yuval Steinitz, basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Türkiye'ye geldiği için memnun olduğunu belirtti. Yuval Steinitz, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için çaba harcayanlardan biri olduğunu ifade etti. 


Bakanlık yazılı açıklama yaptı


İkilinin görüşmesinin ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama, "Bakan Albayrak ve İsrailli mevkidaşı Steinitz, İsrail'den Türkiye'ye doğalgaz ihracatı fırsatlarını detaylıca görüşmüş ve bu konu üzerine diyalog kurmayı kararlaştırmışlardır"  ve  “Türkiye ve İsrail, Gazze ve Cenin'de kurulacak elektrik santrallerini içerecek şekilde, Filistinlilere elektrik temin etmenin çeşitli yollarını ele almışlardır" denildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS