İstanbul Boğazı artık kan gölü olmayacak!

İstanbul Boğazı artık kan gölü olmayacak!

İstanbul Valiliği, Kurban Bayramlarında İstanbul Boğazı'nın kana bulanmasının önüne geçmek için sıkı denetim kararı aldı. Valilik, kurbanların yağmur suyu hatlarının doğrudan denize bağlantılı olduğu yerlerde kesilmemesi için uyarıda bulundu.

Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun 4 Eylül 2015 tarihli toplantısında, kurban kanlarının denizlere akıtılmaması için sıkı kontrol yapılması kararı alındı. Valilik,"çirkin görüntülere" neden olduğu gerekçesiyle hayvanların "yağmur suyu hatlarının doğrudan denize bağlantılı olduğu yerlerde kesilmemesi" konusunda uyarılarda bulundu.

Kararda, "Denize kıyısı bulunan ilçelerimizde atık su giderlerinin yağmur suyu kanalına verilmemesine, yağmur suyu kanallarının olduğu yerlerde hayvan kesimine izin verilmemesine ve bu gibi yerlerin ilgili kurumlarca daha sıkı kontrol edilmesine oybirliği ile karar verilmiştir" ifadelerine yer verdi. Karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), İSKİ, Marmara ve Boğazlar Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve ilçe belediyeleri gibi ilgili kurumlara gönderildi.

Kurban kesim yerleri web siteleri, muhtarlık ve cami panolarında yer alacak

İstanbul'un önceden belirlenen alanlarında kesilecek kurbanlıkların kente girişlerine bugünden itibaren izin verildi. Kurban satış ve kesim yerlerinin adres ve telefonları, İstanbul Valiliği, İstanbul Müftülüğü, İBB, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile ilgili kurumların web sayfalarında, muhtarlık ve cami ilan panolarında yer alacak.

Hayvana eziyete 499 TL ceza

İstanbul Valiliği'nin Kurban Bayramı hazırlıklarının yanı sıra Resmi Gazete'de de "2015 yılı kurban hizmetlerinin uygulanmasına dairö 22 maddelik tebliğ yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğin "Cezai hükümler" bendinde hayvanlara kötü davrananlar hakkında şu hükme yer veriliyor:

"Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 499 TL idari para cezası uygulanır.

Tebliğde ayrıca, Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere, hayvan başına 2 bin 511 TL idari para cezası uygulanacağı da belirtildi.

Şikayetler beyaz masa telefonlarına yapılacak

Kurban Bayramı boyunca olumsuzlukların önüne geçmek için, İlçe Belediye Başkalıkları tarafından oluşturulacak ekipler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili birimlerince denetim yapılacağı belirtildi. Vatandaşların konuyla ilgili şikayetlerini ilçe belediye başkanlıklarının oluşturduğu beyaz masa telefonlarına, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü'nün 0212 453 73 00(iki hat) telefon numaralarına veya 0212 455 43 76 no'lu faksına bildirmeleri istendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS