İstanbul Cuma namazı saati | Diyanet 23 Ağustos Cuma saatler: İstanbul

İstanbul Cuma namazı saati | Diyanet 23 Ağustos Cuma saatler: İstanbul

İstanbul Cuma saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma namazını kılacak vatandaşlar abdestlerini alıp Cuma saatinde cami ve mescitlerde omuz omuz saf tutacaklar. Tabi bunun için namaz vakti oldukça önem taşıyor. Gözler ise namaz saatine çevrilmiş durumda… Peki, İstanbul Cuma namazı saati kaç? İşte 23 Ağustos İstanbul Cuma namazı saati…

Cuma namazı saatleri hemen her ilde olduğu gibi İstanbul için de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. İstanbul il genelindeki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Cuma namazı kılacak vatandaşlar ise “İstanbul Cuma namazı saati kaç?” sorusunun cevabını araştırıyor. Hemen belirtelim ki Cuma namazı öğle ezanı saatinde eda ediliyor. Bu nedenle Cuma namazı kılınacak ilin öğle ezanı vakti aynı zamanda Cuma namazı saati oluyor.


Peki, İstanbul Cuma namazı saat kaçta eda edilecek? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilip kamuoyuyla paylaşılan 23 Ağustos İstanbul Cuma namazı saati…


İstanbul Cuma namazı saati: 13.12


İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN


Cuma namazının sahih olması için şehirde kılınması şart mıdır?


İslam bilginleri cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde bir yerleşim birimi olmasını şart koşmuşlardır. Bu hüküm Hz. Peygamberin (s.a.s.), şehir veya şehir hükmündeki bir yerin dışında Cuma namazının kılınmayacağına dair hadisine dayanmaktadır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 179). Kaynaklarda geçen bu şehir şartının günümüzde, büyük veya küçük yerleşim birimi olarak anlaşılması gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), ilk cuma namazını, Mekke’den Medine’ye hicreti esnasında Salim b. Avf oğullarının ikamet ettiği Rânûnâ adı verilen bir vadide kıldırmıştır (İbn Hişâm, es-Sîre, I, 494).


Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir yerleşim biriminde, sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazı kılmak farzdır.” (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255) buyurmuştur. Buna göre, farzı eda edecek sayıda cemaatin bulunduğu köy, belde, şehir gibi büyük veya küçük tüm yerleşim birimlerinde kılınan cuma namazı sahihtir. Şu kadar var ki, nerede kılınırsa kılınsın dinen yetkili mercilerden izin alınması gerekir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS