türkiye

İstanbul Emniyetine roket atan DHKP/C'liye rekor ceza istemi

  1. Türkiye

İstanbul Emniyetine roket atan DHKP/C'liye rekor ceza istemi

İstanbul Emniyetine roket atan DHKP/C'liye rekor ceza istemi

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına roketle, ertesi gün de Esenyurt'ta bir polis aracına bombayla saldırmakla suçlanan DHKP/C şüphelisi hakkındaki iddianame tamamlandı. Savcı, Şerif Turgut için 14 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve 149 yıla kadar hapis istedi. DHKP/C'li Turgut, AK Parti İl Binasına yapılan saldırıdan ise sorumlu tutulmadı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü binasına roketatarla, ertesi gün de Esenyurt’ta resmi polis aracına bombayla saldıran DHKP/C’li Şerif Turunç hakkında rekor ceza istemiyle iddianame hazırlandı. Savcılık 14 ayrı suçtan sorumlu tuttuğu Turunç’un, ağırlaştırılmış müebbet ve 149 yıla kadar hapsini talep etti. Savcılık aynı gün AK Parti İl Başkanlığı’na yapılan roketatarlı saldırının soruşturmasını ise ayırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığınca, 20 Ocak 2017’de Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan roketatarlı saldırı ile 21 Ocak 2017’de Esenyurt’ta resmi polis aracına yapılan bombalı saldırılara ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı.

Soruşturma savcılığı emniyet binasına saldırdıktan sonra olay yerinden kaçan ve ertesi gün Esenyurt’ta resmi polis aracına terör eylemi gerçekleştiren DHKP/C’li Şerif Turunç’u, yine 20 Ocak’ta AK Parti İl Başkanlığı’na atılan roket saldırısından sorumlu tutmadı.

Her 3 olayı da birbirleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle beraber yürüten savcılık, AK Parti İl Başkanlığı’na yönelik yapılan saldırıda Şerif Turunç’un rol almadığı gerekçesiyle bu soruşturmayı ayırdı.

Parti binasına saldıran kişi olduğu belirlenen ve olayın akabinde öldürülen teröriste ilişkin soruşturma devam ediyor. Savcılık, ölen teröristin gerçekleştirdiği eylemle bağlantılı olabilecek kişi ya da kişilere yönelik araştırmasını sürdürüyor.

Savcılık, Şerif Turunç’un 3 kez “Tasarlayarak kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle olası kastla öldürmeye teşebbüs”, 2 kez “Genel güvenliğin tehlikeye sokulması”, 2 kez “Devlet malına zarar vermek”, “Cebir ve şiddet kullanarak T.C. Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “İzinsiz roketatar silahı taşımak”, “Örgüt faaliyeti çerçevesinde silah ve patlayıcı madde bulundurmak, kullanmak”, “İzinsiz niteliksiz silah taşımak”, “Yetkili makamlardan izin almaksızın patlayıcı madde nakletmek veya muhafaza etmek”, “Sahte nüfus cüzdanı düzenlemek”, “Başkasına ait kimlik bilgilerinin kullanılması” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 84 yıldan 149 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Şerif Turunç 27 Ocak 2017’de çıkarıldığı mahkemede her iki eylemi kendisinin gerçekleştirdiğini kabul etmişti. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinde sorgulanan Turunç, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS