İstanbul Valisi Vasip Şahin'den 1 Mayıs açıklaması!

İstanbul Valisi Vasip Şahin'den 1 Mayıs açıklaması!

Vali Vasip Şahin İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde 203 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs nedeniyle bugün çıkan olaylarda 203 kişinin gözaltına alındığını, 6 emniyet mensubu ve 18 göstericinin de yaralandığını açıkladı. Valilik'ten yapılan açıklamada şöyle denildi:"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün huzur ve barış içinde kutlanmasını temin etmek için ilgili birimlerimiz çalışmalarını yapmış, Avrupa Yakasında 4 adet, Anadolu Yakasında 4 adet olmak üzere toplam 8 adet meydan kutlama ve etkinliklere tahsis edilmiştir.


İSTANBUL EMNİYET MÜDÜR ALTINOK'TAN TRAFİK AÇIKLAMASI


Bahse konu meydanlarda siyasi partilerimiz ve işçi örgütlerimiz emek ve dayanışma gününü coşku içinde kutlamışlardır. İl genelinde emniyet güçlerimiz, kutlamaların huzur ve güven içinde geçmesi için azami özen ve dikkati göstermiştir. Toplantı ve gösterilere açık alanlarda herhangi bir asayiş sorunu yaşanmamıştır. Kamuoyu ile daha önce paylaşılan nedenlerle, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama ve etkinliklerinin Taksim Meydanı'nda yapılması uygun bulunmamıştır. Bununla beraber Taksim Meydanı'nda sembolik anma etkinliklerine izin verilmiş bu çerçevede, İşçi konfederasyonları, siyasi partiler, meslek odaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri anıta çelenk koymuş ve Kazancı Yokuşu'nda anma etkinliklerini gerçekleştirmişlerdir.


"203 KİŞİ GÖZALTINDA"


Ancak 1 Mayıs kutlamalarını bahane ederek, halkın huzur ve güvenini bozmak isteyen marjinal bazı gruplar Taksim Meydanı'na girmeye çalışmışlardır. Özellikle Taksim Meydanı'na gitmek isteyen bu grupların üst aramaları ve kontrollerinde çok sayıda patlayıcı ve yakıcı madde bulunmuş ve bunlara el konmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde saat 16.00 itibariyle; 2 adet ses bombası, 1 adet silah, 54 adet Molotof kokteyli,5 adet havai fişek rampası, 6 adet sapan, 6 adet maske, 1 adet telsiz ve 1 adet kar maskesi ele geçirilmiştir.1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama gerekçesiyle yasa dışı eylemleri belirlenen 203 kişi gözaltına alınmıştır. Yaşanan olaylarda 6 emniyet mensubu ve 18 gösterici yaralanmıştır."


TRAFİK AÇILDI


Beşiktaş'ta 1 Mayıs nedeniyle sabah saat 06.00'dan itibaren kapatılan yollar, yaklaşık 10 saat sonra yeniden trafiğe açıldı.


Polisler ile göstericiler arasında gün boyu devam eden gerginliğin sona ermesinin ardından, yollar belediye ekipleri tarafından temizlendi.
1 Mayıs'tan geriye kalan taş, şişe, gaz kapsülü ve flamalar temizlik ekipleri tarafından toplandı. Olaylar sırasında bazı telefon kulübelerinin camlarının kırıldığı görüldü.


Gün boyu kapalı olan Barbaros Bulvarı ile Beşiktaş'a çıkan yollar da, temizlik çalışmasının ardından yaklaşık 10 saat sonra yeniden ulaşıma açıldı.
İstanbul trafiğinde kademeli olarak diğer kısıtlamalar da kaldırılıyor.


Beşiktaş'ta CHP'lilerle polis arasında gerginlik!


1 Mayıs'ta günün fotoğrafı


Dünya 1 Mayıs'ı böyle gördü

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS