Son Dakika

İstanbul'a kar uyarısı! Cumartesi gününe dikkat

A A

17.03.2022 - 21:43

Son dakika haberine göre; Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 5 günlük hava durumu raporu ortaya çıktı. Buna göre ülke genelinde etkisini gösteren kar yağışları şiddetini artırıyor. İstanbul dahil birçok ilde okullar tatil edildi. Türk Hava Yolları (THY), İstanbul’da etkili olması beklenen kar yağışı nedeniyle 19 Mart’ta İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında toplam 100 uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

İstanbul'a kar uyarısı! Cumartesi gününe dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güney Anadolu ile Kırklareli'nin kıyı kesimleri, Çanakkale'nin iç kesimleri, Kütahya, Afyonkarahisar, Mersin, Adana'nın kuzey ve batısı, K. Maraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar, Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun güneybatısında yağmur ve sağanak şeklinde görülmesi beklenen yağışların gece saatlerinde Trabzon'un doğusu ile Rize ve Hopa çevrelerinde, yarın Marmara’nın doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, İstanbul, Elazığ, Bingöl, Muş çevreleri ile Diyarbakır ve Batman’ın kuzey ve doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Kar, megakente tekrar geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden uyarı geldi. Soğuk ve yağışlı hava kütlesi için dikkati çekti. Peki, kar yağışı İstanbul'a ne zaman uğrayacak? İşte Prof. Dr. Orhan Şen'in değerlendirmeleri:

Yağışlı hava kütlesi önce Marmara ve Karadeniz Bölgesi'ni etkileyecek. Sıcaklıklar 5 ya da 6 derece düşecek.

İstanbul'da bu gece ve yarın öğleden önce karla karışık yağmur bekleniyor. Kar yağışı en fazla cumartesi günü olacak. Pazar günü de öğlene kadar Anadolu Yakası'nda devam edecek. Pazartesi günü ise hava sıcaklığının artması ile birlikte kar yağışı yerini karla karışık yağmura bırakacak. Çok kuvvetli bir kar yağışı olmayacak ama yinede yükseklerde 5-6 cm, şehir içerisinde 1-2 cm yerde örtü bırakabilir.