İstanbul'da "Ankara" yürüyüşü

İstanbul'da "Ankara" yürüyüşü

Ankara'daki terör saldırısını protesto eden yüzlerce kişi, saat 18.00'da Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyen yüzlerce kişi yürüyüş boyunca slogan atan binlerce kişi, terörü lanetledi. Yürüyüşün ardından tekrar oturma eylemi yapmak isteyen bir gruba polis müdahale etti.

Tünel Meydanı'nda bir araya gelen çeşitli sivil kuruluşlarına üye yüzlerce kişi, saat 18.00'da, üzerinde "Katilleri tanıyoruz" yazılı bir pankart açarak Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.


Ankara'daki patlamayı protesto edenlere polis müdahalesi


Ankara'da yaşanan patlamayı protesto eden grup üyeleri, yürüyüş boyunca  sık sık "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları attı. Galatasaray Meydanı'na ulaşan grup üyeleri, burada, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin yaptığı kısa konuşmaların ardından ortak basın açıklaması okundu.


"Katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz"


Barış Bloku üyesi Özlem Tolu'nun okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ankara'da yaşanan saldırı, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır. Demokrasi güçleri olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı 'inadına barış' diyen barış savunucularına göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz"


"İnadına özgür olacağız inadına barış içinde olacağız"


Basın açıklamasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Beyza Üstün bir konuşma yaptı. Üstün şunları söyledi: "Ankara'da büyük bir katliam yaşadık. Emek güçleri, meslek örgütleri, işçiler, vatandaşlar, bizler, bütün siyasi örgütler barış demek için oradaydı. Suruç'ta gencecik yoldaşlarımıza olduğu gibi Ankara'da da barış elçilerimize saldırı düzenlendi. Biz bu katilleri tanıyoruz, yöntemleriyle tanıyoruz. Biz barışı büyüttükçe onlar savaş silahlarını çıkarıyorlar. Ne Sivası, Ne Maraşı, ne Roboski'yi ne Suruç'u unutmadık, unutmayacağız. Yaralıların üstüne gaz sıkma emrini verenleri biliyoruz. Ellerinden sermayeleri gidiyor ama emekçiler greve gidiyor. Halklar kol kola girip bunun hesabını soracak. İnadına halklar kardeş olacak inadına özgür olacağız inadına barış içinde olacağız. Halklara sözümüz olsun."
Açıklamaların ardından grup üyeleri kısa süreli oturma eylemi yaptı. Grup üyeleri daha sonra protesto eylemine son verdi.


Polis müdahale etti


Dağılım sırasında, bir grup Tarlabaşı Bulvarı'nda tekrar oturma eylemi yapmak istedi. Polis, gaz ve plastik mermilerle gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından grup üyeleri ara sokaklara kaçtı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS