İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul'da kar yağışı başladı

Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Mega kent İstanbul'da da akşam saatlerinde kar yağışı başladı.

İstanbul'a mevsimin ilk karı yağdı.

İstanbul'da akşam saatlerinde başlayan kar yağışıyla birlikte, binaların çatıları ve araçların üzeri beyaza büründü. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, alınan tedbirler ve mesai saati bitimine denk gelmesi nedeniyle, kentte hayatı olumsuz etkileyecek herhangi bir duruma sebep olmadı.


İstanbul'un bazı semtlerinde henüz yağış başlamamışken, bazı semtlerde de karla karışık yağmur şeklinde devam ediyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı kış çalışma araçları da buzlanmaya karşı ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar, E-5 ve TEM olmak üzere müdahale edecek şekilde hazır bekletildi. Taksim Meydanı'nda yoğun kar yağışında kullanılmak üzere tuz depolandığı görüldü.


İETT'ye ait bazı otobüs duraklarında ise torbalara konulmuş haldeki tuzların bırakıldığı görüldü.


Kar yağışı ve soğuk havanın Atatürk Havalimanı'nda uçuş trafiğini aksatmaması için hazırlık yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkililerinin, pistlerde buzlanmaya karşı çeşitli önlemler aldığı öğrenildi.
Öte yandan, bazı İDO seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edilmişti.

Meteoroloji'nin çarşamba ve perşembe günlerine dikkat çektiğini hatırlatan İstanbul Valisi hüseyin Avni Mutlu ise, gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.

Kar yağacağı bilgisiyle birlikte okulların tatil edilmesi beklentisine girilmemesi gerektiğini belirten Mutlu, "Önce kar yağsın, sonra bakarız" dedi.

Vali Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları tarafından gerekli tedbirlerin alındığını da vurguladı ve İstanbullulara da toplu taşıma araçlarını kullanma çağrısı yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Olumsuz hava koşulları nedeniyle köylerimize kadar her türlü tedbiri aldık" açıklamasında bulundu.

Önlemler alındı

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), beklenen yoğun kar yağışı için önlemlerini tamamladı.


İBB ekipleri tarafından her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı. Kar küreme araçları ile tuzlama araçları ana arterlerde ve kritik noktalarda beklemeye başladı.


Üzerlerinde İBB tarafından hazırlanan "Kış çalışmaları" yazan araçlar, Büyükdere Caddesi Zincirlikuyu mevkisi, Topkapı Cevizlibağ mevkisi, Edirnekapı TEM Otoyolu katılımı, TEM Otoyolu Bayrampaşa sapağı, E-5 Merter mevkisinde belirlenen noktalarda olası trafik aksaklıkları ve yardım için bekletilmeye başladı.


İETT'ye ait bazı otobüs duraklarında ise torbalara konulmuş haldeki tuzların bırakıldığı görüldü.


Ayrıca TEM Otoyolu Mahmutbey gişelerinde de çift taraflı olarak kurtarma araçları yer alırken, önlem olarak Yol Kenarı Denetim İstasyonlarında da
olası trafik aksaklıklarına müdahale için tuzlama ve kar temizleme araçlarının bulunduğu gözlendi.

Meteorolojiden açıklama

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Ardahan ve Hatay çevrelerinde salı günü yağış bekleniyor.

Tahminlere göre, yağışlar, Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ordu, Giresun ve Trabzon'un batısında kuvvetli olmak üzere genellikle kar, kıyı Ege, Hatay, Kilis, Gaziantep ile sabah saatlerinde İstanbul'da yağmur şeklinde olacak.

İstanbul'da sabah saatlerinde görülecek yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerde kara, akşam saatlerinden itibaren ise il genelinde kar yağışına dönüşecek.

Rüzgar, Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat) ve kısa süreli fırtına (50-70 kilometre/saat) şeklinde esecek. Özellikle sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı yaşanacak.

Çarşamba günü, Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış olacak. Orta ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek yağışlar, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda aralıklarla kuvvetli gerçekleşecek.

Rüzgar, Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz'de kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı yaşanacak. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında zirai don görülecek.

Perşembe günü ise kuzey ve doğu kesimlerde kar yağışı, Orta ve Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de fırtına, ülke genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı etkisini sürdürecek.

Hava sıcaklığı düşecek

Hava sıcaklığı, salı günü kuzeybatı kesimlerde, 11 ve 12 Aralık'ta ise ülke genelinde 6 ila 10 derece azalacak.

Açıklamada, vatandaşlardan, kuvvetli soğuk hava, kar yağışı, fırtına, buzlanma ve don ile zirai don olayının neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji'den uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bölge genelinde (Antalya, Muğla,Isparta, Burdur) gece saatlerinden itibaren kuzey yönlerden esecek rüzgarın zaman zaman fırtına ve kuvvetli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi.

Fırtınanın saatteki hızının 70-80 kilometre arasında olacağının tahmin edildiği bildirilen açıklamada, fırtınanın etkisinin 12 Aralık Perşembe günü sabah saatlerine kadar süreceği kaydedildi.

Açıklamada, 13 Aralık Cuma gününe kadar Antalya ve Muğla kıyı kesimlerinde hafif, bu illerin iç kesimleri ile Isparta, Burdur illeri genelinde orta, yer yer kuvvetli don olayı ile buzlanma beklendiği ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS